ОН: Војната во Украина може да предизвика огромно поскапување на храната

Меѓународните цени на храната и добиточната храна може да се зголемат за меѓу 8 и 20 отсто како резултат на конфликтот во Украина, соопшти агенцијата за храна на ОН.

Фото: Пиксабеј

Во прелиминарната оцена за руската инвазија на Украина, Организацијата за храна и земјоделство вели дека не е јасно дали Украина ќе може да собира жетва за време на потенцијално долготрајниот конфликт, со неизвесност и околу рускиот извоз на храна.

Според нејзините процени, 20-30% од вообичаените зимски житни култури, пченка и семки од сончоглед во Украина нема да бидат засадени или ќе останат неожнеани.

Русија е најголемиот светски извозник на пченица, додека Украина е петти по големина, се додава.

Заедно, тие обезбедуваат 19% од светската понуда на јачмен, 14% од пченицата и 4% од пченката, што сочинува повеќе од една третина од глобалниот извоз на житни култури, се вели во извештајот.

Исто така, се очекува конфликтот да предизвика скок на бројот на неухранети луѓе низ целиот свет за осум до 12 милиони луѓе во 2022-2023 година, рече организацијата.

Легенда под Главна слика

Фото: Пиксабеј

Во новите предлози се направени само формални, но не и суштествени промени, во однос на претходниот предлог (кој Владата го нема објавено).

повеќе

Енергетската криза во светот, но и во Република Македонија (РМ), не стивнува иако сме на почеток на летото кога вообичаено има помала потрошувачка на енергија кај нас. 

повеќе

Самостојните уметници не се доволно мотивирани да создаваат. 

повеќе