Нови правила за директни странски инвестиции во ЕУ

Државите членки на Европската Унија од вчера мора да ја информираат Европската комисија за механизмите за проверка на директните странски инвестиции.

EPA-EFE

Тоа е едно од новите правила што од вчера важат во ЕУ, а според соопштението на Европската комисија тие правила би требало да ги зачуваат стратегиските интереси на Европската Унија кога станува збор за директните странски инвестиции.

Комисијата сега ќе може да го искаже своето мислење за инвестицијата што се планира во некоја од земјите членки.

Комесарот на ЕУ за трговија, Валдис Домбровскис, порача дека економската отвореност на Унијата повеќе нема да биде безусловна.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE

Каракачанов: На Бугаринот паметот му доаѓа следниот ден...

повеќе

При еден спор, понижувањето не е добро ниту за победникот, ниту за поразениот; ниту за „победникот“, ниту за „поразениот“.

повеќе

Стравот од неизвесноста што ја носи пандемијата од ковид-19 вирусот, бара да се преструктуираме и да го промениме начинот на нашето однесување и работење.

повеќе