Нов рекорд на биткоинот

Вредноста на биткоинот денес достигна нов рекорд и ја надмина границата од 65.000 долари за „паричка“.

EPA-EFE

Цената на најпопуларната светска криптовалута летна откако вчера за првпат беше тргувано со фјучерси на биткоинот.

Во 9:45 часот по источноамериканско време биткоинот беше во плус 2,7 отсто и се продаваше по 66.000 долари.

Најновата вест од светот на криптовалутите е дека Еј-ем-си ентертејнмент соопшти дека ќе почне да прима криптовалути пред крајот на оваа година.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE

Тешко е да се очекува дека ветото ќе биде туку-така тргнато. Дури и кога би се постигнал некаков договор, тоа би значело дека Македонија направила тешки и болни компромиси за да дојде до решение, имајќи ги предвид тврдите позиции на Бугарија.

повеќе

Лошите прогнози за инфлацијата и зголемувањето на цените на сите енергенси, не упатува кон еден заклучок - обновливите извори на енергија, заедно со вложувањето во самоодржливост и економијата на подарувањето сега се позначајни отколку кога и да е претходно.

повеќе

Неделава во Тирана за првпат 31 прехранбена и 6  дистрибутивни компании од регионов заеднички ќе настапат на саемот во организација на Коморскиот инвестициски форум кој го предводиме ние.

повеќе