Лавров: Ја научивме лекцијата со Јужен тек, сега бараме гаранции

На Русија ѝ се потребни цврсти гаранции од Европската комисија за изградба на транзитната линија на гасоводот Турски тек, изјави рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров.

„Изградбата на Турски тек напредува според планираното. Се разгледуваат и опциите за продолжување на копнената транзитна линија на овој гасовод во правец на Европа“, кажа Лавров, а пренесува руската агенција ТАСС.

„Меѓутоа, имајќи ги предвид несреќните лекции поврзани со Јужен тек, сега се неопходни цврсти правни гаранции од Европската комисија“, додаде рускиот министер.

„Газпром минатата година го собори рекордот во испораките на гас на европскиот пазар. Реализацијата на големите инфраструктурни проекти продолжува, меѓу кои е и Северен тек 2 кој би требало, преку најкратката и најевтина рута, да го разграни снабдувањето со гас за европските потрошувачи“, кажа Лавров.

Првата линија на гасоводот Турски тек е наменета за испораки на гас во Турција, а другата за земјите од јужна и југоисточна Европа. Капацитетот на секоја линија е по 15,75 милијарди кубни метри гас годишно.

Минатата недела, Сирија повторно беше на врвот на меѓународните вести. Земјата, која долги години е вклучена во борбата против екстремистичките групи, повторно се соочи со нов бран на агресија и воена акција. Во средата, на 9 октомври, турската армија, заедно со сириските антивладини бунтовници, го започна маршот кон североисточните делови на оваа земја што предизвика жестоки борби.

повеќе

Добар изборен систем треба да биде репрезентативен, но и да овозможува ефикасно владеење.

повеќе

Луѓето можете и ги задржите во сопствената земја - ако им е добро.

повеќе