Курсот на еврото падна под 1 долар

На девизните пазари се зголеми вредноста на доларот во однос на кошничката на валути.

Фото: ЕПА

Индексот на доларот, кој ја покажува вредноста на американскиот долар во однос на другите шест најважни светски валути, се движи околу 110,35 поени, додека вчера во ова време изнесуваше 109,63 поени.

Истовремено, курсот на доларот порасна од вчерашните 146,10 на 146,70 јени, откако челниците на јапонската централна банка одлучија на денешната седница да задржат лабава монетарна политика, што беше и очекувано.

Американската валута зајакна и во однос на европската, па цената на еврото падна на 0,9985 долари, додека вчера во истото време изнесуваше 1,0070 долари.

Вчера челниците на Европската централна банка очекувано ги зголемија клучните каматни стапки за 0,75 процентни поени бидејќи инфлацијата во еврозоната е на рекордно ниво.

Сепак, слабоста на еврото е последица на нивните претпазливи пораки во однос на понатамошната монетарна политика. Имено, тие рекоа дека е постигнат значителен напредок во борбата против инфлацијата. Ова, велат аналитичарите, може да значи дека темпото на зголемување на каматните стапки во иднина ќе забави.

Цените на нафтата, пак, паднаа по вчерашниот силен раст. Цената на барелот на лондонскиот пазар се лизна за 0,81 отсто, на 96,15 долари, додека на американскиот пазар цената на барелот се намали за 1,08 отсто, на 88,10 долари.

Пад на азиските берзи

На азиските пазари, индексите денеска паднаа, како и С&П 500 на Волстрит претходниот ден, додека еврото повторно падна под нивото од 1 долар бидејќи Европската централна банка (ЕЦБ) се очекува да го забави темпото на зголемување на каматните стапки.

Индексот МСЦИ на азиско-пацифичките акции, без јапонските акции, беше во минус за 1,1 отсто околу 7 часот. Од почетокот на месецот е во минус за околу 3,5 отсто, додека од почетокот на годината загуби речиси 30 отсто.

Утрово на токиската берза индексот Никеи падна за 0,7 отсто, додека цените на акциите во Јужна Кореја, Шангај, Австралија и Хонг Конг паднаа меѓу 0,5 и 2,3 отсто.

Азиските инвеститори ги поколеба вчерашниот пад на индексот С&П 500 на Волстрит втор ден по ред.

Заработката ги надмина очекувањата по намалувањето на процените

Од 227 компании од составот на индексот С&П 500, кои досега објавија извештаи, околу 74 отсто од нив ги надминаа очекувањата во однос на заработката.

Сепак, тоа главно се должи на намалените очекувања, бидејќи аналитичарите ги намалија своите процени поради високата инфлација, зголемувањето на каматните стапки и забавувањето на економскиот раст во последните месеци.

Така, сега аналитичарите во истражувањето на Ројтерс проценуваат дека заработката на компаниите од индексот С&П 500 во третиот квартал се зголемила за 2,5 отсто во споредба со истиот период минатата година.

Во почетокот на јули очекуваа зголемување на заработката за повеќе од 11 отсто, а во почетокот на октомври за 4,5 отсто.

„Генерално, заработката на компаниите е во согласност или малку над очекувањата. Но, тие очекувања се намалени во последните месеци“, рече Тим Гриски, стратег во компанијата Ингалс&Снајдер.

Пазарот беше поддржан од податоците за растот на американскиот бруто-домашен производ (БДП) во третиот квартал за 2,6 отсто на годишно ниво, повеќе од очекуваното, што ги намали стравувањата на инвеститорите од рецесија.

Истовремено, трошоците за живот пораснаа за 4,1 отсто, побавно од претходниот квартал и помалку од очекуваното, што укажува на олабавување на инфлаторните притисоци.

А тоа значи дека американската централна банка наскоро може да го забави темпото на зголемување на каматните стапки.

Сепак, се проценува дека Фед ќе ги зголеми клучните каматни стапки за агресивни 0,75 процентни поени на седницата во почетокот на ноември, четврта сесија по ред.

Сепак, во декември зголемувањето би можело да биде поблаго.

Надежта дека централните банки наскоро ќе го забават темпото на зголемување на каматните стапки ги поткрепува пазарите во последните денови. Но се поставува прашањето кога инфлацијата ќе почне позначително да се намалува и колку ќе забави економскиот раст.

Легенда под Главна слика

Фото: ЕПА

„Ќе дојде ден, кога пазарите отворени за трговија и размена на идеи, ќе бидат единствените борбени полиња“ - Виктор Иго

повеќе

Трагично е што воопшто треба да се бориме за зачувување на институција која отсекогаш била стожер на културниот живот во Македонија.

повеќе

Македонија нема рециклирачки капацитет за пластичната амбалажа, а со увозот на ѓубре како гориво во индустријата, станува и неофицијална депонија на ЕУ.

повеќе