Кој најмногу профитираше од енергетската криза

Надворешнотрговскиот суфицит на Норвешка достигнал во октомври рекордно ниво поради растот на приходите од нејзините морски нафтени и гасни полиња.

EPA-EFE

Приходите скокнале со скокот на цената на природниот гас на меѓународните пазари, покажуваат податоците на националната статистичка агенција ССБ.

Октомврискиот суфицит изнесува 84,5 милијарди норвешки круни (9,73 милијарди долари), што е пораст од 60,7 отсто во однос на септември, кога беше забележан претходниот едномесечен рекорд, пренесува Ројтерс.

Со дневно производство од околу четири милиони барели еквивалент на нафта, речиси подеднакво поделени меѓу нафта и природен гас, Норвешка е најголемиот добитник од неодамнешниот подем на глобалните цени на енергенсите.

Во вкупниот минатомесечен извоз на земјата, 67 отсто од приходите доаѓаат од нафтата, покажуваат податоците.

Најголемата норвешка државна нафтена и гасна компанија Еквинор забележала во периодот јули-септември најсилен квартален резултат во последните девет години, со оперативна заработка од 9,8 милијарди долари.

Иако сировата нафта е традиционално најголемиот извор на приходи на Норвешка, наглиот раст на цените на гасот во последните неколку месеци ја свртел ситуацијата во корист на гасот.

Вредноста на извозот на гас во октомври изнесувала 72 милијарди круни (8,27 милијарди долари), што е петкратно зголемување во однос на една година претходно. Истовремено, извозот на нафта во октомври вредел 32,7 милијарди круни (3,75 милијарди долари), што е зголемување од 71,8 отсто во однос на истиот месец лани.

Норвешките испораки на гас лани сочинувале 22 отсто од вкупната потрошувачка на овој енергенс во Европската Унија, заземајќи го второто место зад рускиот пазарен удел од 34 отсто, според податоците на норвешката влада.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE

Ние Македонците од село Гореме, општина Струмјани, го поздравуваме народот покрај Вардар (барем реката сѐ уште е таму) и се „восхитуваме" на дејствувањата на мудрите мажи на државата.

 

повеќе

Земјите треба да бараат начини за градење мостови и унапредување на билатералните економски врски, а не да гледаат во минатото и да му наметнуваат на македонскиот народ поинаков идентитет или историски наратив.

повеќе

Tочната искористеност и капацитет на водните ресурси во државата e невозможно прецизно да се пресмета заради недостиг на континуирани хидролошки мерења и мониторинг на квалитетот на водите.

повеќе