Кина им се закани на САД: Ќе ги браниме своите интереси

Кина е целосно спремна да ги брани своите интереси во трговската војна со Соединетите Држави, но се надева дека САД можат да ги решат проблемите преку дијалог наместо преземање еднострани чекори, соопшти кинеското министерство за трговија.

„Кина е решена и способна да ги брани своите интереси, но се надева дека може да се најде со САД на половина пат“, им кажа на новинарите портпаролот на кинеското министерство, Гао Фенг.

Кинескиот вицепремиер Лиу Хе е на чело на делегацијата што треба денес и утре да одржи разговори со американските колеги во Вашингтон со цел да се спаси договорот, откако американскиот претседател Доналд Трамп се закани со зголемување на царините на кинеската стока.

Трамп вчера кажа дека Кина „го прекршила договорот“ постигнат во трговските преговори со САД и дека нема да се откаже од воведувањето нови давачки ако Пекинг „не престане да ги измамува нашите работници“.

Постигнувањето на договорот бара преземање напор од двете страни, изјави кинеската страна, додавајќи дека посетата на Лиу ја покажува искреноста на Кина. Пекинг е против еднострано наметнување давачки, а во трговската војна нема победник, истакна Гао.

Постојат различни фактори кои влијаат на нивото на ризик кога станува збор за перење пари. Тоа може да биде од клиенти, региони, производи или ризик од финансиски инструменти. Разбирањето на овие ризици, како и факторите што придонесуваат, им овозможува на надлежните органи многу поефикасно да се заштитат од перење пари поврзано со корупција.

повеќе

Ако идниот премиер биде македонски Албанец и ако успее сите граѓани на Македонија да се поклонуваат под едно знаме, тогаш – зошто да не!

повеќе

Стана премногу вообичаено да се слушнат повици за брза и сериозна одмазда како одговор на недокажани престапи на говорот и мислата, велат Ноам Чомски, Џ.К. Роулинг и 150 други интелектуалци во отворено писмо до јавноста.

повеќе