Рекорд од септември 2002

Ердоган го смени главниот статистичар по објавата за инфлација повисока од 35 отсто

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган го смени шефот на националната статистичка агенција по објавувањето на годишните податоци за инфлацијата.

EPA-EFE

Шефот на Националниот завод за статистика Саит Ердал Динџер се најде на мета на критики откако на почетокот на јануари објави податоци според кои годишната стапка на инфлација изнесувала 36,1 отсто, што е највисокото ниво во последните 19 години.

Опозицијата соопшти дека таа цифра е потценета, наведувајќи дека вистинското зголемување на трошоците за живот е најмалку двојно поголемо.

Во издадениот декрет, Ердоган не ја објасни својата одлука за нов шеф на државната статистика, наместо Динџер, да го именува Ерхан Џетинкаја, поранешниот потпретседател на турскиот банкарски регулатор.

Инфлацијата во Турција поради падот на вредноста на лирата скокна на повеќе од 36 отсто, што е рекорд од септември 2002 година.

Меѓутоа, Ердоган во незгодната ситуација 18 месеци пред претседателските избори продолжува да ги брани своите ставови.

Растот на потрошувачките цени, повеќе од седум пати поголеми од првичната цел на владата, се објаснува со падот на турската лира во однос на доларот од речиси 45 отсто на годишно ниво.

Свесен за штетата која нанесена не само на економијата, туку и на неговиот рејтинг на довербата, Ердоган на почетокот на јануари вети дека „што е можно побрзо, ќе ја врати инфлацијата на едноцифрени вредности“.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE

Економската криза е лоша во сите сфери на живеењето, но од неа можеме и да научиме по нешто.

повеќе

Во саботата во јавноста го претставивме предлог-ребалансот на Буџетот за 2022 година, откако истиот беше усвоен од страна на Владата.

повеќе

Наспроти сесловенскиот и општоевропскиот карактер на нивната дејност, Кирил и Методиј станале објект на присвојувања уште од средниот век.

повеќе