Европа на пауза

Ербас и Фолксваген го прекинаа производството поради ковид-19

Европскиот авионски џин Ербас објави дека го паузира производството во своите фабрики во Франција и Шпанија барем во следните четири дена поради пандемијата на коронавирусот.

„Ова ќе овозможи доволно време да се имплементираат беспрекорни здравствени и безбедносни услови на хигиена, чистење и самодистанцирање, а и подобрување на ефикасноста на операциите во новите работни услови“, соопшти компанијата денес, истакнувајќи дека сите што можат ќе работат од дома.

Одлуката на Ербас доаѓа непосредно откако Франција и Шпанија наметнаа драстични мерки за борба против пандемијата. Вчера францускиот претседател Емануел Макрон нареди 15-дневна блокада на целата земја.

Индустријата на авионски превоз е исто така во криза поради вирусот. Италијанската влада објави денес дека планира да ја ренационализира банкротираната компанија Алиталија во рамки на итниот економски план за спас.

Пандемијата го примора и германскиот автомобилски џин Фолксваген да ги суспендира активностите во повеќето европски фабрики – погоните во Шпанија, Португалија, Словачка и Италија ќе бидат затворени до крајот на неделата.

„Повеќето германски и европски фабрики ќе почнат да се подготвуваат за суспендирање на производството, најверојатно на две до три недели“, соопшти генералниот директор Херберт Диес.

Северна Македонија, исто така, мора да се придвижи кон енергетска независност, користејќи обновливи извори на енергија кои нема да му наштетат на кревкиот екосистем во оваа прекрасна земја.

повеќе

Турската влада има нови барања од социјалните медиуми и дигиталните платформи како што се Фејсбук (Facebook), Ватсап (Whatsapp), Инстаграм (Instagram) и Твитер (Twitter). 

повеќе

Баталете ги овие глупости со Бугарија, а Османи нека си фати патот до Брисел да земе обрасци за членство во ЕЕО и нека ги пополнат брзо.

повеќе