Цените на нафтата повторно паднаа

Цените на нафтата паднаа денес на меѓународните пазари кон 36 долари откако Саудиска Арабија и Обединетите Арапски Емирати најавија зголемување на производните капацитети и покрај тоа што коронавирусот ја зголемува загриженоста за побарувачката.

На лондонската берза цената на барелот падна за 1,09 долари во однос на претходното затворање, на 36,13 долари. Во речиси идентичен износ е намалена и на американскиот пазар каде со барелот се тргуваше по 33,30 долари.

Откако водечките произведувачи фактички го раскинаа договорот за ограничување на производството, саудиското министерство за енергетика му наложи на Сауди Арамко да ги зголеми капацитетите од 12 милиони на 13 милиони барели на ден.

Националната нафтена компанија на ОАЕ исто така најави дека во април ќе го зголеми снабдувањето со сирова нафта на повеќе од четири милиони барели дневно. Планираат и забрзана реализација на плановите за зголемување на производните капацитети на пет милиони барели дневно. Првично планот беше да го достигнат тоа ниво во 2030 година.

„Саудиската стратегија на втерување страв во коски ни сугерира дека, за да ја вратат Русија на преговарачката маса, навистина се спремни да им наштетат на цените и приходите на сопствените произведувачи на нафта“, заклучуваат аналитичарите на УБС. „Зголемените резерви нафта веројатно ќе ги притискаат цените во следните месеци“.

Утринава цените на нафтата накратко скокнаа поради надежта дека одлуката на северноамериканските произведувачи за намалување на трошоците за да можат да се носат со ниските цени на нафтата на подолг период на крајот ќе резултира и со помало производство.

Македонија спаѓа во групата држави во кои се преземени ригорозни ограничувања на човековите права заради справување со коронавирусот. 

повеќе

Даночните затајувачи сѐ почесто се мали фирми, кои сѐ потешко се следат.

повеќе

Повлекувањето на Обединетото кралство од ЕУ (Брегзит) е правен потфат без преседан во историјата на правото.

повеќе