Биткоинот остро падна

Најпопуларната криптовалута забележа голема загуба денес, само неколку дена откако се врати на вредноста над 50.000 долари.

EPA-EFE

Биткоинот денес потона за 4,17 отсто и беше тргуван по 46.944 долари за „паричка“.

Финансискиот регулаторен орган на Британија соопшти претходно дека причината за забраната на Бајненс маркетот во таа земја е тоа што финансиските производи на таа компанија претставуваат ризик за корисниците.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE

Можеби поради еуфоријата што ја донесе туризмот - и желбата на самите жители на Грција да уживаат во одморите - пошироката јавност беше подготвена да ги толерира дневните бројки на новозаразени (во просек помеѓу 2.000 и 3.000 случаи во текот на летото). 

повеќе

Насловот асоцира и на резултатите од изборите, кои, кога ќе излезе оваа колумна, ќе бидат познати, иако најретко споменуван збор во кампањата беше зборот ДЕЦЕНТРАЛИЗАЦИЈА, кој е единствен начин за остварување на сите „големи“ ветувања што ги слушнавме изминативе две недели.

повеќе

Опонентите на академик Блаже Ристовски во Македонија го квалификуваа како националист, во белградскитe кругови  го именуваа како „бугарофил“, а во Бугарија го нарекуваа „Југословен“ и „србокомунист“. А тој си остана ист, исправен пред нападите и секогаш подготвен да им одговори на критичарите.

повеќе