Економија

Државите на ОПЕК би требало да го намалат производството на нафтата на 1,4 милиони барели дневно за да се избегне трупање на резерви, изјави во интервју за Блумберг иранскиот претставник во организацијата на произведувачи на нафта Хусеин Каземпур Ардебили.

03 Декември 2018 - 22:16

САД, Канада и Мексико го потпишаа доработениот договор за слободна трговија вчера на маргините на самитот Г20 во Буенос Аирес, со што го заменија речиси 25 години стариот Северноамерикански договор за слободна трговија (НАФТА).

01 Декември 2018 - 21:59

Германската економија во третиот квартал забележа пад на активностите на квартално ниво за првпат од почетокот на 2015 година поради послабиот извоз и продажбата на автомобили, покажува извештајот на германскиот сојузен завод за статистика.

23 Ноември 2018 - 16:38

На валутните пазари доларот утринава ослабе, втор ден по ред. Неговиот индекс, кој ја покажува вредноста на американската во однос на шесте најважни светски валути, се движи околу 96,46 бода, додека вчера во истото време изнесуваше 96,64 бода.

23 Ноември 2018 - 13:32

По повод одлуката на властите во Приштина да воведат царини од 100 проценти на производите од Србија и Босна и Херцеговина, претседателот на Србија, Александар Вучиќ, попладнево во Белград се сретна со амбасадорите на САД, Велика Британија, Германија, Франција и Италија - Сем Фабрици, Кајл Скaт, Денис Киф, Томас Шиба, Федерико Мондолони и Карл Ло Кош.

21 Ноември 2018 - 21:39

Шефицата на дипломатијата на ЕУ, Федерика Могерини, побара од Приштина веднаш да ја укине одлуката за зголемување на давачките на стоки од Србија, истакнувајќи дека оваа мерка претставува кршење како на ЦЕФТА, така и на Договорот за стабилизација и асоцијација помеѓу ЕУ и Косово.

21 Ноември 2018 - 20:42

Денеска косовската влада воведе нови царински давачки од 100 проценти за производите од Србија и Босна и Херцеговина, со цел да го зајакне домашното производство, економијата и косовската државност.

21 Ноември 2018 - 20:26

На светските пазари цените на нафтата паднаа и минатата недела, шеста по ред, паѓајќи на најниско ниво во последните месеци, главно поради тоа што инвеститорите се плашат дека поради забавувањето на растот на глобалната економија ќе ослаби побарувачката по енергенси.

19 Ноември 2018 - 13:36

Црногорскиот претседател Мило Ѓукановиќ промовираше минатата недела инвестициска програма, која на инвеститорите им овозможува со вложување во Црна Гора да се кандидираат за црногорско државјанство.

11 Ноември 2018 - 20:41

Новите американски санкции кон Иран стапија денес во сила, но засега осум големи увозници на иранската нафта се поштедени од казни.

05 Ноември 2018 - 17:00

Кога Австралија последен пат беше во рецесија, Советскиот Сојуз сѐ уште постоеше, а интернетот не, пишува угледниот весник Економист.

31 Октомври 2018 - 14:27

На светските пазари цените на нафтата паднаа и минатата недела, трета по ред, што е последица на забавувањето на растот на најголемите светски стопанства, поради што би можела да ослабне побарувачката на енергенси, додека пак, од друга страна, понудата на „црното злато“ на крајот на годината би можела да порасне.

29 Октомври 2018 - 14:55

Додека траат дебатите кога ќе се случи следната голема финансиска криза, се објавуваат анализи кои упатуваат дека таа би можела да почне во Италија, каде веќе некое време ескалираат.

22 Октомври 2018 - 22:58

Венецуела одлучи американскиот долар во иднина да го замени со еврото на глобалниот пазар. Веста за оваа стратегиска промена ја соопшти потпретседателот за економија Тарек ел Аисами.

16 Октомври 2018 - 22:32

Италијанската влада вчера го усвои буџетот за 2019 година, соопшти премиерот Џузепе Конте. Тој истакна дека со буџетот се исполнуваат ветувањата, но и се држи под контрола јавната потрошувачка. Додаде дека буџетот ѝ е испратен на Европската комисија на оценка.

16 Октомври 2018 - 12:09

Што е потребно младите велешки занаетчии да не станат самоубиствени гемиџии, туку да ги тераат своите замисли напред.

повеќе

Брзата храна и газираните пијалоци се водечки причинители на прекумерна телесна тежина, која пак значително го намалува нашиот животен век и квалитет на живот.

повеќе

Процесот на проверка не треба да почне од правосудниот систем, туку од извршните претставници и членовите на парламентот, и тоа не само оние кои се на власт денес, туку и оние кои со години ја водеа земјата.

повеќе