Анализи

Во екот на сиот тој страв, карантини и трупање храна, лесно е да се игнорира фактот дека повеќе од 60.000 луѓе оздравеа од коронавирусот што се шири низ целиот свет.

12 Март 2020 - 18:12

Претседателот го почна својот говор како што прават многу лидери, а потоа се сврте кон својот познат национализам, па уфрли и малку кампања.

12 Март 2020 - 16:10

Пред пет години Грците им помагаа на бегалците, а денес ги бркаат. Расположението во таа земја се смени, оценува уредникот на редакцијата на грчки јазик на Дојче веле.

12 Март 2020 - 13:32

Прогласувањето пандемија нема никаква врска со промени во карактеристиките на заболувањето, туку е поврзано со загриженост поради неговата географска распространетост. Според Светската здравствена организација, пандемија се прогласува кога во светот неочекувано почнува да се шири нова болест кон која луѓето немаат имунитет.

11 Март 2020 - 21:51

Епидемијата на ковид-19 им нанесува штета на светските синџири на снабдување и на економскиот раст, но начинот на кој владите се справуваат со проблемот може да има далеку полоши економски последици, изјави експерт за Раша тудеј.

11 Март 2020 - 20:32

Експертот за безбедност Авни Исљами изјави дека доколку Америка ги повлече трупите од Косово, војната меѓу Србија и Албанците е неизбежна, пренесува Љајми.

11 Март 2020 - 17:04

Изненадувачкиот број на иранските владини претставници што се заразија со ковид-19 навестува дека болеста е далеку пораспространета отколку што укажува официјалната статистика, вели Греем Вуд за Атлантик.

10 Март 2020 - 11:33

Некои научници веруваат дека коронавирусот, кој веќе уби илјадници низ целиот свет, може да е пандемија. Медицински експерти од САД и од Русија зборуваат за Раша тудеј за предизвиците со спречувањето ширење на вирусот и шансите за преживување на болеста.

10 Март 2020 - 09:29

Саудиска Арабија уапси тројца саудиски принца, меѓу кои помладиот брат на кралот Салман Ахмед бин Абдулазиз и принцот Мохамед бин Најеф, внукот на кралот, поради наводно планирање државен удар.

08 Март 2020 - 20:45

Повеќето државјани на Германија го отфрлаат прифаќањето малолетни бегалци од грчките острови на што повикува партијата Зелени, според објавеното истражување на јавното мислење.

07 Март 2020 - 21:35

Кога Савсан ал-Мусава минатата недела слушнала дека претседателот Реџеп Таип Ердоган ги отворил турските граници за мигрантите да преминат во Европа, оваа Сиријка со своите четири деца излегла од бегалскиот камп во источна Турција и се упатила кон грчката граница.

07 Март 2020 - 10:12

Многубројното старо население на Италија претставува проблем во намалувањето на бројот на смртните случаи поради коронавирусот во најтешко погодената европска земја, велат здравствените експерти.

06 Март 2020 - 11:24

Помина повеќе од еден месец откако Светската здравствена организација го прогласи новиот коронавирус за глобална опасност. Откако почна епидемијата, има повеќе од 90.000 заразени од вирусот низ целиот свет и повеќе од 3.100 починати, пишува Си-ен-ен.

06 Март 2020 - 09:58

Коронавирусот и грипот честопати се споредуваат деновиве. Но кoи се нивните основни сличности и разлики?

02 Март 2020 - 11:14

Русите имаат поделени мислења околу тоа дали треба претседателот Владимир Путин да остане на власт откако ќе му заврши мандатот за четири години, извести најголемиот национален независен институт за истражување на јавното мислење.

29 Февруари 2020 - 00:07

Пандемијата на коронавирусот која го зафати целиот свет, не само што има огромно влијание врз јавното здравство, општеството и економијата како целина, туку предизвика пустош и во спортот.

повеќе

За транспортерите – благодарам, за мерките – итност, за компаниите надеж дека Владата ќе ги искористи сите ресурси на државата за да ги одржи во живот, без разлика на цената што треба да се плати за тоа.

повеќе

Пандемијата со коронавирусот започна во време кога довербата во институциите беше на рекордно ниско ниво. 

повеќе