Анализи

Ако каталонските лидери сакаат поддршка од другите шпански региони за поголема автономија, веројатно ќе бидат разочарани.

17 Ноември 2017 - 10:12

Би-би-си во голема репортажа ја откри мрачната врска поврзана со победата на бунтовничките Сириски демократски сили (СДФ) и меѓународната коалиција предводена од САД над Исламска држава (ИСИС) во Рака: стотици милитанти на ИСИС биле евакуирани од разурнатиот град во рамки на таен договор меѓу завојуваните страни, заедно со илјадници членови на нивните семејства.

16 Ноември 2017 - 20:17

ЦО2 наскоро би можел да достигне нивоа што, сите се согласни, ќе доведат до катастрофа. Денес топлинските бранови се потопли, дождовите се посилни и сушите се посуви. Сезоната на шумски пожари станува подолга, а пожарите почести. Нивото на морето се крева, а стапката на кревање се забрзува.

16 Ноември 2017 - 17:16

Во Саудиска Арабија во тек е голема истрага чија цел е да ја искорени корупцијата. Јавниот обвинител на Саудиска Арабија, шеикот Сауд ал Мојеб, ги објави резултатите од процената на загубите на кралството во изминатите децении поради корупција. Како дел од неговата интензивна истрага испрашани се дури 208 поединци. Само седум се пуштени на слобода без поднесување пријава.

16 Ноември 2017 - 11:02

Со неговиот карактер на сељак од Петтата авенија и со неговиот афинитет кон алт-десницата, Доналд Трамп Џуниор понекогаш го опишуваат како „крушата под круша паѓа“. Но неговиот однос со татко му не бил секогаш лесен, вели Њујоркер.

15 Ноември 2017 - 20:34

Рускиот град Геленджик, на брегот на Црно Море, има 55.000 жители. Според Твитер, еден од нејзините жители е Светлана Лукјанченко, ненаситна корисничка на социјалната платформа, која се пријавила во мај 2016 година - помалку од еден месец пред Велика Британија да гласа за напуштање на Европската Унија.

15 Ноември 2017 - 17:47

Загадувањето не влијае само врз здравјето на луѓето, туку и врз политичкото лидерство на Индија, со тоа што Моди се чини дека не сака да реагира, вели британски Гардијан.

10 Ноември 2017 - 12:59

Прекуокеанските војни Соединетите Американски Држави досега ги чинеле над 4,3 билиони долари, а до крајот на 2018 година таа сума би можела да достигне цели 5,6 билиони долари, се наведува во извештајот „Трошоците на војната“ објавен во вторникот, пренесува американскиот портал Хил.

10 Ноември 2017 - 12:15

Популизмот се поврзува со елитите во одделни земји, а тоа се гледа и во САД и во многу други земји, смета директорот на американскиот Пју рисрч центар, Ричард Вајк. За МКД.мк тој вели дека во сите земји во кои правеле истражување и анкети претседателот Трамп е помалку популарен отколку што беше претседателот Обама, а повеќето луѓе рекле дека тој е арогантен, дека не е толерантен, па дури и опасен.

09 Ноември 2017 - 13:41

Поради сѐ поагресивната политика на Вашингтон, во Москва се сѐ погласни оние кои сметаат дека би било добро Русија повторно да ги отвори своите бази на Куба и во Виетнам. Поради отвореното мешање на Американците во внатрешните прашања на земјите кои се историски пријатели на Русија, не е исклучено руската војска да се врати во Јужна Америка, нормално ако со тоа се сложат властите во Хавана, изјави пензионираниот генерал-полковник Владимир Пондарјов, претседател на Комитетот за одбрана на Советот на Федерацијата, донеодамна командант на руските воздухопловно-вселенски сили.

09 Ноември 2017 - 12:31

Саудиска Арабија ја обвини либанската влада дека му објавила војна на Ријад поради „агресијата“ на Хезболах, поради што дополнително ескалира веќе напнатата ситуација која се заканува да го дестабилизира Либан.

08 Ноември 2017 - 17:14

Швајцарскиот весник Ноје цирхер цајтунг пишува за тоа дека „Србите немаат волја да се соочат со своето минато“, пренесува Дојче веле.

08 Ноември 2017 - 16:56

Американскиот претседател Доналд Трамп ја заврши дводневната посета на Јапонија, својата прва станица на азиската турнеја која ја почна во саботата со посетата на Хаваи. Покрај бројните разговори со државниот врв на Јапонија, тој донесе и една порака.

07 Ноември 2017 - 12:52

Апсењата на десетици најголеми моќници, министри и претприемачи во Саудиска Арабија се само почетокот на борбата против корупцијата, изјави саудискиот јавен обвинител.

07 Ноември 2017 - 12:12

Големото „протекување“ финансиски документи откри дека моќниците и најбогатите луѓе во светот, вклучувајќи го и британското кралско семејство, тајно вложуваат големи количества пари во офшор-компании.

06 Ноември 2017 - 20:35

Промовирање на родителското отсуство и за таткото на детето кое како опција постои во Законот за работните односи, но само ако не го користи работничката.

повеќе

(Полемика: „Стратегија за прашањето на користење на уставното име на Република Македонија во ООН“, Игор Јанев, МКД.мк, 11 ноември 2017)

повеќе

Зоран Заев од позиција на премиер удира во самите темели на асномска, антифашистичка Македонија.

повеќе