Анализи

За првпат политички претставник на српското национално малцинство во Хрватска ќе учествува на прославата на годишнината на Олуја. Може ли тоа да значи нов почеток во односите на српскиот и хрватскиот народ во Хрватска?

02 Август 2020 - 23:56

Александар Лукашенко се наоѓа под притисок под каков не бил досега, пишува Гардијан. Во последните недели во белорусија се случија речиси неверојатни настани. Беше одржан опозициски протест како што не е виден од падот на Советскиот Сојуз, уапсени беа 33 руски платеници наводно испратени во земјата да ја дестабилизираат. А откако со месеци ја минимализираше епидемијата на коронавирусот, Лукашенко призна дека е позитивен на вирусот.

02 Август 2020 - 22:50

Претседателот на САД Доналд Трамп вчера на Твитер, својата омилена платформа за обраќање до јавноста, предложи одложување на изборите закажани за 3 ноември.

31 Јули 2020 - 23:00

Со месеци вишиот советник во Белата куќа Џеред Кушнер и неговиот тим од пријатели, финансиери и милијардери, работеле на создавање национален план за тестирање за коронавирусот.

31 Јули 2020 - 16:58

Вчера претседателот Доналд Трамп ја претстави идејата за одложување на изборите во Соединетите Држави на 3 ноември, што веднаш беше одбиено од демократите и неговите републиканци во Конгресот - единствената гранка на владата што има надлежност за таква промена.

31 Јули 2020 - 13:56

Вселенскиот патријарх Вартоломеј му се заблагодарил на турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган за реставрацијата на православниот манастир Панагија Сумела кај Трабзон.

30 Јули 2020 - 23:09

Кога рускиот претседател Владимир Путин се подготвуваше за минатомесечниот референдум за можно продолжување на неговото владеење до 2036 година, донекаде ја разоткри заднината на уставните промени.

30 Јули 2020 - 12:35

Група луѓе кои седат во паралелни редови, во униформирани виолетови елеци, со раце врзани зад грб и очи прекриени со црн превез. Нивните избричени глави се свртени кон тлото. Се наоѓаат на железничка станица. Меѓу нив се полицајци во црни униформи. Еден по еден, ги носат во воз. Не се знае каде одат.

29 Јули 2020 - 22:30

Земјите низ целиот свет се борат да го спречат порастот на новите инфекции.

29 Јули 2020 - 19:03

Буџетите на произведувачите на нафта повеќе не се полнат. На Алжир му е потребно цената на барелот на сирова нафта да скокне на 157 американски долари, на Оман на 87 долари. Ниедна арапска земја произведувач на нафта, освен Катар, не може да има стабилни финансии додека цената на нафтата е на моменталното ниво – околу 40 долари по барел, пишува Економист.

29 Јули 2020 - 14:02

Руските разузнавачки служби користат три веб-страници на англиски јазик за ширење дезинформации за пандемијата на коронавирусот, во обид да ја искористат кризата со која Америка се мачи да се справи пред претседателските избори во ноември, соопштија денеска американските власти, пренесе АП.

29 Јули 2020 - 12:56

Бидејќи билатералните односи со Соединетите Амеркански Држави се во слободен пад, Кина се подготвува за дополнителни турбуленции пред американските избори во ноември и можноста победата на Џо Бајден да пружи шанса за избегнување подолг конфликт.

28 Јули 2020 - 22:31

Вашите деца бавно го фаќаат и го шират ковид-19. Експертите имаат неколку идеи зошто е тоа така, вели Њујорк тајмс.

28 Јули 2020 - 14:13

Србија не е формално откажана од евроинтеграциите, но власта тој процес само го лажира, додека Европа тоа го толерира сметајќи дека таа може и мора да го реши проблемот со Косово, оценува Војводинскиот истражувачки центар (ВОИС).

27 Јули 2020 - 18:02

Дали Дафне Каруана Галиција истражувала сомнителна малтешка инвестиција во Црна Гора пред да биде убиена во подметната експлозија во 2017 година?

27 Јули 2020 - 10:27

Овогодинешниот процес во одлучување по конкурсот за финансирање на проекти за игран филм е селективен, корумпиран и компромитиран,

повеќе

Во споредба со 2019 година, просечното време поминато на социјалните медиуми во 2020 година се зголеми за рекордни 100% на сите платформи.

повеќе

Ковид-19 може да нѐ научи битни лекции за животот - дека почитта кон другите човечки суштества не е во честа која им ја даваме со пружање рака и тапкање по грбот, туку во суштинската грижа за нивната добробит и здравје.

повеќе