Во Русија се одржуваат регионални избори, би можеле да ја разнишаат централната власт

Денес во Русија се одржуваат над 9.000 избори на локално и регионално ниво. Резултатот би можел да има влијание и врз политиката на Кремљ, каде особено се следи рката за 18 гувернерски места.

EPA-EFE

Во 11 региони и 22 града се бира состав на локалните парламенти, додека на други места се бираат членови на државната Дума.

Гласањето овој пат доаѓа во незгоден момент за Единствена Русија, партијата на претседателот Владимир Путин. Имено, неодамна, поради тешкиот период за руската економија, донесена беше непопуларна пензиска реформа. На истокот на земјата апсењето на гувернерот Сергеј Фургал поради наводна вмешаност во убиство од пред 15 години предизвика големи протести кои сѐ уште траат.

Сенка на изборите фрла и случајот на водечкиот опозициски политичар Алексеј Навални кој, според наодите на специјална лабораторија на германската војска Бундесверот, бил отруен со нервен агенс од групата новичок. Навални пред три недели беше префрлен во Берлин на лекување.

Пред да биде отруен, Навални во сибирските градови водеше кампања за регионалните и локалните избори. Неговиот тим се залага за „паметно гласање“, каде опозициските гласачи секогаш би требало да гласаат за опозицискиот кандидат кој има најмногу шанси.

Сергеј Бојко, кој ја предводи опозициската коалиција за градските избори во Новосибирск, вели дека власта ја саботира нивната кампања и дека на некои кандидати им е забрането учеството.

„Нормално дека се плашат од нас. Бидејќи, ние можеме да инспирираме други градови. Ако го скршиме мнозинството на Единствена Русија, тоа на остатокот од земјата ќе му покаже дека е возможно. Ако се здружиме и излеземе на гласањето, можеме да го скршиме нивниот монопол“, вели Бојко за Дојче веле.

Актуелните избори се набљудуваат под специјална лупа бидејќи за една година следат парламентарни избори во целата земја. Освен тоа, ова е прво гласање по измените на уставот во јуни, со кои на Путин му е овозможено останување на претседателската функција сѐ до 2036 година.

Опозицијата се плаши од изборна кражба, додека властите тврдат дека водат сметка за ризикот од коронавирусот. Фотографии објавени на социјалните мрежи покажуваат дека невообичаени места како автобуски станици се претворени во гласачки места. Опозицијата тврди дека тоа ја отежнува контролата врз процесот.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE

Самиот Никос Коѕијас не го почитува договорот што го потпиша со Заев и Димитров. Ќе реагира ли македонското МНР на терминологијата во неговата колумна, како што вети дека секогаш ќе реагира кога се крши Договорот од Преспа? Треба. Ама не е за верување.

повеќе

За првпат 16 врвни бизнисмени од земјите на Западен Балкан, врз основа на мерливи критериуми, ќе го следат напредокот на економските реформи во регионот и ќе го известуваат Брисел.

повеќе

Хрватска и Северна Македонија имаат јаки културни и историски врски и традиционално добри односи. Заради тоа, но и заради хрватското искуство со пристапните преговори, Хрватска треба да биде најдобриот пријател и бранител на нејзиниот европски пат, особено откако Северна Македонија е изложена на токсичен национализам и на неправда, нешто за што во Европската унија не смее да има место, пишува во колумна за Аутограф хрватскиот пратеник Бојан Главашевиќ анализирајќи ги бугарските условувања, но и предупредува дека Хрватска засега молчи..

повеќе