Гутереш загрижен за состојбата во Запорожје

Страв од нуклеарна катастрофа

Генералниот секретар на Обединетите нации, Антонио Гутереш, вчера изјави дека е сериозно загрижен за ситуацијата во најголемата европска нуклеарна централа откако таа беше цел на ракетни напади на фронтот во Украина.

Фото: ЕПА

Русија, која набргу по почнувањето на инвазијата на Украина на 24 февруари ја зазеде нуклеарната централа Запорожје, рече дека може да го затвори објектот - потег за кој Киев рече дека го зголемува ризикот од нуклеарна катастрофа.

Гутереш, зборувајќи за новинарите по средбата со украинскиот претседател Володимир Зеленски во западниот град Лавов, рече дека воената опрема и персоналот треба да бидат повлечени од електраната.

„Објектот не смее да се користи како дел од каква било воена операција. Наместо тоа, итно е потребен договор за повторно воспоставување исклучиво цивилна инфраструктура во Запорожје со цел да се обезбеди таа област”, рече Гутереш, додавајќи дека секоја штета на електраната би била еднаква на самоубиство.

Москва претходно ги отфрли како неприфатливи меѓународните повици за формирање демилитаризирана зона околу електраната, каде што украинските инженери сè уште работат под руска окупација.

Електраната се наоѓа на јужниот брег на голем слив контролиран од Русија, а украинските сили го контролираат северниот брег. Инциденти на гранатирање на централата беа забележани и претходните денови, за што двете страни меѓусебно се обвинуваат.

Украина, исто така, ја обвинува Русија дека ја користи централата како штит за нејзините сили за да врши напади низ басенот против градовите под контрола на Украина. Москва ги отфрла овие обвинувања, според Ројтерс.

По вчерашната средба со Гутереш, Зеленски рече дека се договориле за параметрите за можна мисија на Меѓународната агенција за атомска енергија (ИАЕА) во електраната.

Во Москва, Министерството за одбрана соопшти дека Русија би можела да ја затвори електраната доколку повторно биде нападната.

Украинските власти ја обвинуваат Русија дека планира да ја затвори централата за да ја отсече од електричната мрежа на Украина и да ја пренасочи кон Русија - со што би ја украла и електричната енергија што таа ја произведува.

Украинската државна нуклеарна компанија Енергоатом соопшти дека затворањето на централата ќе го зголеми ризикот од „радиоактивна катастрофа во најголемата европска нуклеарна централа”.

Исклучувањето на генераторите во комплексот од украинскиот систем ќе спречи нивно користење за ладење на нуклеарното гориво во случај на прекин на електричната енергија во електраната, се вели во соопштението.

Исклучувањето на нуклеарната централа е комплицирана операција што бара запирање на синџир од нуклеарни реакции, истовремено спречувајќи го горивото да се загрева за да се спречи топење.

„Ако Русија преземе акција за исклучување на централата од украинскиот енергетски систем, тоа може да претставува закана за оперативната безбедност на централата, покрај ескалацијата на енергетската криза во Украина во текот на зимата”, изјави за Ројтерс Марк Хибс, шеф на Нуклеарната програма во Карнеги фондот за Меѓународниот мир.

Руското Министерство за одбрана и главната украинска разузнавачка агенција меѓусебно се обвинуваат дека планирале некаков инцидент во нуклеарната централа како „провокација” за време на посетата на Гутереш.

Турскиот претседател Таип Ердоган, исто така, учествуваше на разговорите со Гутереш и Зеленски во Лавов, подоцна велејќи дека разговарале за начините за ставање крај на конфликтот.

Ердоган рече дека разговарале за користење на позитивната атмосфера создадена по договорот постигнат со посредство на ОН и Турција за укинување на руската блокада за извоз на украинско жито со цел да се воспостави траен мир.

Тој исто така рече дека разговарале за размена на воени заробеници меѓу Украина и Русија и дека подоцна ќе го покрене ова прашање со рускиот претседател Владимир Путин.

Роднините на украинските војници што се предадоа во железарницата Азовстал во Мариупол како дел од договорот со посредство на ОН организирани демонстрираа за време на посетата на Гутереш барајќи зголемени напори за нивна заштита.

По неколку месеци во кои руските сили постигнаа релативно скромен напредок во конфликтот на исток, линиите на фронтот во Украина во последните недели се главно исти.

Киев тврди дека подготвува контранапад за да ја врати изгубената територија на југ, вклучувајќи го Херсон и соседно Запорожје, каде што се наоѓа нуклеарната централа.

Досега илјадници луѓе загинаа во војната, а милиони ја напуштија земјата. Москва тврди дека нејзината цел е да ја демилитаризира Украина и да го заштити населението што зборува руски на територијата за која Путин тврди дека историски ѝ припаѓа на Русија.

Киев и Западот ја нарекуваат непредизвикана војна за освојување на Украина и бришење на нејзиниот илјадагодишен национален идентитет.

Легенда под Главна слика

Фото: ЕПА

Најавите на американската администрација за бескомпромисна  борба против овие корумпирани,  неспособни  и криминални структури на сите нивоа на државата за македонските граѓани се единствено светло во тунелот.

повеќе

Концептот на даночната реформа, кој го претставивме минатата недела на заедничка прес конференција со премиерот е дел од поголем процес за креирање на оптимален даночен систем кој ќе биде праведен и ќе го поддржи економскиот раст.

повеќе

Ракот на корупцијата и понатаму е ендемичен, а актуелната власт сè повеќе потпаѓа под лошите навики на претходниот режим на Никола Груевски.

повеќе