Што по поразот на Ердоган?

Продолжуваат преговорите за коалициска влада во Турција

Преговорите за составување коалициска влада продолжиле денес во Турција, каде што претседателот Ердоган треба да се сретне со премиерот по нивниот голем пораз на парламентарните избори.

По изборите, кои се претворија во референдум против нејзиниот основач, Партијата на правдата и развојот (АКП) на Реџеп Таип Ердоган во неделата го изгуби апсолутното мнозинство што веќе тринаесет години го имаше во парламентот, отворајќи пат за формирање коалициска влада или за нови избори.

Ердоган во првата пишана изјава ги прифатил резултатите со помирлив тон, кој се разликувал од тонот на неговата предизборна кампања, и ги повикал политичките партии да се однесуваат „одговорно“ за да се сочува „стабилноста“ на земјата.

Претседателот на државата поддржал и коалициска влада оценувајќи дека изборите на ниедна партија не ѝ даваат мандат „сама да состави влада“.

Турските медиуми пишуваат дека Ердоган денес ќе разговара за политичката состојба со претседателот на АКП и на владата Ахмет Давутоглу на кој формално треба да му го даде мандатот за формирање нова влада.

Неколку членови на владата и високорангирани функционери на АКП изјавиле вчера дека сакаат да преговараат. „Тоа е најверојатното сценарио“, оценил вицепремиерот Нуман Куртулмус.

Ако за 45 дена не се состави влада Ердоган може да го распушти парламентот и да распише нови избори.

Насловот асоцира и на резултатите од изборите, кои, кога ќе излезе оваа колумна, ќе бидат познати, иако најретко споменуван збор во кампањата беше зборот ДЕЦЕНТРАЛИЗАЦИЈА, кој е единствен начин за остварување на сите „големи“ ветувања што ги слушнавме изминативе две недели.

повеќе

Опонентите на академик Блаже Ристовски во Македонија го квалификуваа како националист, во белградскитe кругови  го именуваа како „бугарофил“, а во Бугарија го нарекуваа „Југословен“ и „србокомунист“. А тој си остана ист, исправен пред нападите и секогаш подготвен да им одговори на критичарите.

повеќе

Ентузијазмот во првите месеци од годинава во врска со масовната вакцинација беше таков што Србија во март беше прва меѓу европските држави според бројот на граѓани што примија втора доза на милион жители. 

 

повеќе