Кој ќе дојде на погребот на Кралицата (а кој нема)

Погребот на британската кралица Елизабета Втора ќе се одржи на 19 септември, а на него ќе присуствуваат најугледните светски лидери и политичари и повеќе европски кралици и кралеви.

Фото: ЕПА

Бакингемската палата потврди дека нејзиниот погреб ќе се одржи во Вестминстерската опатија во 12 часот во понеделник на 19 септември.

Тоа е истото место каде што кралицата пред 75 години се омажи за принцот Филип, а пред само една година кралицата седеше сама на клупите на неговиот погреб.

На тој ден, големото собиралиште - кое може да собере до 2.000 луѓе - ќе биде преполно со членови на семејството, светски лидери, политичари, монарси од други земји, јавни личности и оние што работеа со кралицата, сите оддавајќи ѝ последна почит.

Значи, кого можеме да очекуваме да видиме на погребот на кралицата, а кој нема да биде таму?, вели Скај њуз.

Семејството

Семејството на кралицата секако ќе биде таму за да ја оплакува својата мајка, баба и прабаба.

Фото: ЕПА

Нејзините четири деца - кралот Чарлс III, кралската принцеза Ана, Eндрју војводата од Јорк и Едвард ерлот од Весекс - ќе бидат присутни, како и кралицата-сопруга Камила и грофицата од Весекс Софи, како и внуците на монархињата – децата на Чарлс принцовите Вилијам и Хари, децата на Ана Питер Филипс и Зара Тиндал, децата на Ендрју принцезите Беатрис и Евгенија и децата на Едвард леди Луиза Виндзор и Џејмс Виконт Северн.

Таму најверојатно ќе бидат и војводата од Кент, принцот и принцезата Мајкл од Кент, принцезата Александра и принцот Ричард, војводата од Глостер - кои се братучеди на кралицата.

Се очекува да бидат присутни и сопружниците од целото блиско семејство, меѓу кои и Кетрин, принцезата од Велс, и Меган, војвотката од Сасекс.

Членови на европските кралски семејства, од земји како Шпанија, Холандија, Монако, Шведска, Данска, Белгија и Грција, исто така, најверојатно ќе одлетаат за Лондон на погребот.

Светски лидери

Многумина од светските лидери со кои кралицата се сретна за време на своето долго владеење ќе присуствуваат на погребот.

Американскиот претседател Џо Бајден ќе присуствува на погребот, потврдија официјални лица. Белата куќа објави дека Бајден ќе дојде со сопругата Џил.

Вестминстерската опатија ќе биде толку полна за настанот што ќе може да присуствува само по еден висок претставник од секоја земја и неговиот/нејзиниот партнер, според документите на Форин офис до кои дошло Политико.

Затоа, не е јасно дали ќе бидат присутни поранешните американски претседатели Барак Обама и Доналд Трамп и нивните сопруги Мишел и Меланија, кои се сретнаа со кралицата.

Се очекува да присуствува Лиз Трас, која е последниот британски премиер од кој кралицата официјално побарала да формира влада, како и лидерот на Лабуристичката партија сер Кир Стармер.

Ирскиот премиер Мајкл Мартин потврди дека ќе отпатува за Лондон на настанот, а таму се очекува да биде и премиерката на Шкотска, Никола Старџен.

Италијанскиот претседател Серџо Матарела ќе присуствува на погребот на кралицата Елизабета Втора, соопшти неговиот кабинет во понеделникот, а ќе дојде и германскиот претседател Франк-Валтер Штајнмаер, изјави неговиот портпарол во неделата за Дпа.

Претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лаен рече дека ќе присуствува.

Други светски лидери што велат дека ќе бидат таму се премиерката на Нов Зеланд Џасинда Ардерн, австралискиот премиер Ентони Албаниз и генералниот гувернер на Австралија Дејвид Харли, јужнокорејскиот претседател Јун Сук-Јол и бразилскиот претседател Жаир Болсонаро.

Јапонскиот цар Нарухито вели дека планира да присуствува, а можеби ќе присуствува и јапонскиот премиер Фумио Кишида, јавуваат јапонските медиуми.

Освен познатите личности, некои од најблиските вработени на кралицата, вклучувајќи ги и нејзините дворски дами и лакеи, ќе сакаат да бидат таму за да го кажат последното збогум.

А кој веројатно нема да дојде

Еден од познатите светски лидери што не се очекува да бидат таму е рускиот претседател Владимир Путин.

Иако му изрази сочувство на кралот за веста за смртта на кралицата, тековните напади на Кремљ врз Украина го прават многу неверојатно неговото присуство во Лондон.

Многумина, исто така, се прашуваа дали некој од коргите на кралицата ќе биде на погребот.

Иако формалната природа на настанот го прави тоа многу неверојатно, за жал, правилото „без куче“ во Вестминстерската опатија целосно го исклучува, со тоа што на кучињата не им е дозволено ниту да шетаат по теренот.

Кралицата Елизабета Втора ќе биде погребена на 19 септември. Погребот треба да почне напладне по средноевропско време во Вестминстерската опатија во Лондон.

Британците ќе добијат уште еден слободен ден.

Достоинствениците ќе патуваат до Вестминстерската опатија со автобуси со придружба и „поради строгите безбедносни и ограничувања на патиштата“, од нив ќе биде побарано да не патуваат со своите приватни државни возила, според документите што ги видел Политико.

Политико објави дека само шефовите на држави и нивните сопружници или партнери ќе бидат поканети на погребот на 19 септември поради ограничениот простор во историската зграда.

Последното почивалиште на кралицата Елизабета Втора ќе биде во капелата Сент Џорџ во замокот Виндзор.

Кралицата почина во четвртокот на 96-годишна возраст. Чарлс автоматски стана новиот британски крал.

Легенда под Главна слика

Фото: ЕПА

Калоѓера не може да премолчи, не може да замиже пред историската вистина на Македонија, па затоа во својот живот се определил да македонствува.

повеќе

Слушањето како способност да го фокусираме вниманието на аудитивните дразби е важен аспект на нашиот живот и значително влијае на неговиот квалитет во сите сегменти.

повеќе

„Ќе дојде ден, кога пазарите отворени за трговија и размена на идеи, ќе бидат единствените борбени полиња“ - Виктор Иго

повеќе