Што се договорија богатите демократии

Една милијарда вакцини, Русија, Кина: амбициозни ветувања од Г7

Лидерите на Г7 го завршија тридневниот самит со низа иницијативи, меѓу кои и обврска да помогнат со вакцинацијата на сиромашните земји против коронавирусот, ветување дека ќе ги принудат големите корпорации да го платат својот дел од данокот и план за борба против климатските промени, пренесува Ал џезира.

Фото: ЕПА

Во заедничкото соопштение објавено во неделата на крајот од состанокот во југозападниот британски град Корнвол, лидерите на земјите од Г7 - Канада, Франција, Германија, Италија, Јапонија, Велика Британија и САД - се обидоа да покажат дека меѓународната соработка е вратена по пандемијата и непредвидливите потези на поранешниот американски претседател Доналд Трамп.

Еве што е договорено на самитот на Г7:

Милијарда дози вакцини

Г7 даде амбициозни ветувања, како на пример дека богатите земји ќе споделат големи дози вакцини со сиромашните земји на кои им се итно потребни. Премиерот на Велика Британија, Борис Џонсон, кој одржа прес-конференција на крајот од самитот, рече дека групата се согласила да даде најмалку милијарда дози, од кои половина ќе дојдат од Соединетите Држави, а 100 милиони од Велика Британија, вели Ал џезира.

Голем дел од ветените дози ќе прострујат низ Ковакс, глобалниот систем за дистрибуција на вакцини зад кој стојат СЗО и Гави, сојузот за вакцини.

Но донацијата е далеку помала од потребниот број вакцини за сиромашните земји. Шефот на СЗО и други јавноздравствени службеници го пофалија ветувањето, но рекоа дека тоа не е доволно. За да ѝ се стави крај на пандемијата, потребни се 11 милијарди дози вакцини со цел до средината на 2022 година да се вакцинираат најмалку 70% од светската популација.

„Ни требаат повеќе и ни требаат побрзо“, рече Тедрос.

„Транспарентна истрага“ за потеклото на вирусот

Г7 ја повика Кина да соработува со здравствената агенција на ООН во истрагата за потеклото на пандемијата на коронавирусот.

„Бараме навремена, транспарентна втора фаза од истрагата за потеклото на ковид-19, водена од експерти, базирана на науката и покрената од СЗО, во која ќе учествува и Кина, како што препорачаа експертите во извештајот“, рече групата во финалното соопштение.

Зајакнување на акцијата против климатските промени

Климатските промени беа клучниот фокус на последниот ден на разговорите на лидерите со земјите од Г7, кои формално го поддржаа забрзувањето на здружените активности за справување со еколошката криза.

„Ние сме посветени на преполовување на колективните емисии во рок од две децении до 2030 година и да ги зголемиме и подобриме климатските финансии до 2025 година и да зачуваме или заштитиме најмалку 30 проценти од нашето копно и океаните до 2030 година“, се вели во заедничката изјава.

Седумте лидери се согласија и да ги зголемат своите придонеси за да го исполнат ветувањето од 100 милијарди американски долари годишно за да им се помогне на посиромашните земји да ги намалат емисиите на јаглерод и да се справат со глобалното затоплување, но застапниците на таа идеја велат дека отсуствуваат цврсти ветувања.

Заедно со плановите сковани како помош за брзо финансирање на инфраструктурата во земјите во развој и промена кон обновлива и одржлива технологија, седумте најголеми развиени економии во светот повторно ветија дека ќе ја исполнат целта за климатските финансии.

Сепак, климатските групи рекоа дека во ваквите ветувања „недостигаат детали“. Портпаролот на британскиот премиер Борис Џонсон изјави дека се очекува земјите поединечно „со време“ да ги утврдат зголемувањата.

Глобален минимален данок за мултинационалните корпорации

Оваа одлука долго се очекуваше откако министрите за финансии во почетокот на овој месец прифатија создавање на глобален минимален данок од најмалку 15 проценти за големите мултинационални компании, во обид да се спречат корпорациите да користат даночни раеви за да избегнуваат данок и со тоа да „пљачкаат“ некои земји. Предлогот сега ќе оди кај земјите од Г20, кои ќе се состанат во Италија следниот месец.

Русија и сајбер-нападите

Богатите земји побараа од Русија да преземе мерки против оние што вршат сајбер-напади и побараа истрага за употребата на хемиско оружје на руско тло.

„Ја повикуваме Русија итно да ја истражи и веродостојно да ја објасни употребата на хемиско оружје на нејзино тло, да го прекине систематското насилство врз независното граѓанско општество и медиумите и да ги идентификува и повика на одговорност оние што во рамките на нејзините граници вршат напади, ја злоупотребуваат виртуелната валута за перење на откупнината и друг компјутерски криминал“, беше објавено по завршувањето на самитот на лидерите во Велика Британија.

Итен прекин на војната во Етиопија

Г7 повика и на итен прекин на борбените дејствија во етиопската област Тиграј.

„Ние сме длабоко загрижени за тековниот конфликт во етиопскиот регион Тиграј и информациите за голема хуманитарна трагедија“, се вели во соопштението.

„Повикуваме на итен прекин на воените дејствија, непречен хуманитарен пристап кон сите области и итно повлекување на еритрејските сили.“

Во регионот во ноември почнаа борби меѓу владините трупи и поранешната регионална владејачка партија, Народноослободителното движење на Тиграј. Војниците од соседна Еритреја исто така влегоа во конфликтот за поддршка на етиопската влада.

Предизвик кон Кина

Лидерите на богатите демократии рекоа дека ќе работат заедно за да им се спротивстават на „непазарните економски практики“ на Кина и го повикаа Пекинг да ги почитува човековите права во Синџијанг и Хонг Конг.

Американскиот претседател Џо Бајден сакаше да ги убеди своите колеги да претстават пообединет фронт за економски натпревар со Пекинг и силно да ѝ се спротивстават на кинеската „непазарна политика и кршење на човековите права“.

Во изјавата на Г7 се вели: „Што се однесува на Кина и конкуренцијата во глобалната економија, ние ќе продолжиме да се консултираме за колективните пристапи на оспорување на непазарните политики и практики што го нарушуваат фер и транспарентното функционирање на глобалната економија“.

Лидерите исто така рекоа дека ќе ги промовираат своите вредности повикувајќи ја Кина да ги почитува човековите права и основните слободи во Синџијанг, каде што Пекинг е обвинет за сериозно кршење на човековите права против ујгурското малцинство и во полуавтономниот град Хонг Конг.

Легенда под Главна слика

Фото: ЕПА

Овде нема такво нешто. Има некои чинители што се занимаваат со испишување црвени линии. Не им значи ништо фактот што токму под ова гесло е овозможен најдолготрајниот мир на европскиот континент.

повеќе

Србија продолжува да го негира минатото, при што нејзините политички елити ја користат резолуцијата за да ѝ се спротивстават на Црна Гора и истовремено се надеваат дека овој потег ќе им донесе поголема популарност дома.

повеќе

„И, ако милееме ние за својата Татковина, ако во нас има барем капка македонска крв, ако во нас останала искра благороден патриотизам, овојпат треба да се впрегнеме, за да понесеме дел од тежината на едно дело и од жестокото величие на една епоха“.

повеќе