Четвртина од светската популација е во опасност да остане без вода

Седумнаесет земји во кои живее четвртина од светското население се во екстремен ризик од недостиг на вода, покажува листата на Светскиот институт за ресурси (ВРИ). На врвот на листата од вкупно 164 земји, како најзагрозени од потенцијалниот недостиг од вода се Катар, Израел, Ливан, Иран и Јордан, за кои според извештајот на ВРИ, и најмала суша може да биде закана бидејќи ги трошат речиси сите достапни резерви на вода.

Во групата од 17 земји, според истражувањето на ВРИ, кои се изложени на „екстремно висок воден стрес“, најмногу има од Блискиот Исток и Северна Африка. Тоа се Либија, Кувајт, Саудиска Арабија, Еритреја, Обединетите Арапски Емирати, Бахреин, Индија, Пакистан, Туркменистан, Оман и Боцвана, како и Сан Марино како единствена европска земја.

Македонија е на 52 место на табелата, во групата земји со „средно висок воден стрес“.

Од поранешните југословенски републики најбезбедна е Хрватска која е на 140-тото место, следат Црна Гора (121), Словенија (117), Србија (109) и Босна и Херцеговина (97).

Според извештајот на Светскиот институт за ресурси со седиште во Вашингтон, третина од човештвото, кое живее во 44 земји, се соочува со „високо ниво на воден стрес“.

Меѓу нив се и поголемиот дел од јужна Европа – Кипар (19), Грција (26), Шпанија (28), Албанија (33), Португалија (41) и Италија (44).

Најмалку загрозени од потенцијалниот недостиг од вода се Гвајана, Исланд, Јамајка, Либерија и Суринам кои се на последните пет места на листата на ВРИ.

Тоталното разочарување од сите мејнстрим политички елити, вклучувајќи ги и зелените, континуирано води кон отуѓување на граѓаните, за што доказ е се помасовното бојкотирање на изборните процеси.

повеќе

Помина времето кога политиката беше „шаховска борба“ на политичките актери, која неретко се одвиваше далеку од очите на јавноста и беше доста неразбирлива за обичниот гласач. 

повеќе

Државата треба повеќе да се вклучи во промовирање на младинско претприемништво како економска активност која би помогнала за намалување на невработеноста.

повеќе