Анализи

Од страв од новите соеви на коронавирусот, одделни држави на Европската Унија повторно воведуваат гранични контроли што стана пракса во Европа која се заканува да ја уништи некогаш најголемата зона на слободно движење во светот.

28 Февруари 2021 - 15:06

Повеќето жители на Германија сакаат да се воведат ковид-пасоши со кои на вакцинираните лица би им се овозможило посетување на театри, сали за вежбање, спортски настани или би им се олесниле потенцијалните патувања.

27 Февруари 2021 - 20:03

Британија во пандемиската 2020 година изгубила рекорден број странски работници, покажуваат податоците на британскиот статистички завод ОНС, кој напоменува дека проценките треба да се земат со резерва поради прилагодените методи на собирање податоци.

26 Февруари 2021 - 20:31

Кога водечкиот медицински магазин Лансет на почетокот на месецот ги објави пофалбите за руската вакцина Спутник V против коронавирусот, Европската Унија побрза да ѝ честита на Москва на успехот.

19 Февруари 2021 - 19:11

Во време на корона-криза, предрасудите и ксенофобијата растат насекаде во Европа, се шират теории на заговор и опаѓа довербата во политичкиот систем. Ова е резултат на студија спроведена во осум европски земји.

19 Февруари 2021 - 17:09

Речиси десетгодишна војна меѓу бунтовниците и режимот на Башар ал Асад и војна во која се активни и меѓународни актери. Добар дел од земјата е разурнат. Што се случува во таа војна раскажува Дарин Калифа од Меѓународната кризна група.

18 Февруари 2021 - 16:55

Решавањето на климатските промени би било „најневеројатната работа што човештвото некогаш ја направило“, вели милијардерот и основач на Мајкрософт, Бил Гејтс. За споредба, окончувањето на пандемијата е, теоретски, „многу, многу лесно“.

15 Февруари 2021 - 13:34

Десет години откако со востание во Либија поддржано од НАТО беше соборен и убиен лидерот Моамер Гадафи, земјата и понатаму е окована од конфликти и хаос, а нејзините жители тонат во сиромаштија и покрај големото нафтено богатство, вели Франс прес.

14 Февруари 2021 - 08:04

Пред десетина дена војската ја презеде власта во Мјанмар. Продолжуваат масовните протести и граѓанската непослушност. Постои голем страв од насилство во земјата што дури и пред пучот беше завладеана од пандемијата и сиромаштијата.

13 Февруари 2021 - 17:30

„Ветровите на студената војна“ – беше насловот со крупни букви на статијата во еден шпански весник за бурната посета на министерот за надворешни работи на ЕУ, Жозеп Борел, на Москва, што е одраз на загриженост и сомнежи во рамките на Унијата во што може да се претвори остро спротивставениот став на ЕУ и Русија за, покрај Украина, новиот голем спор околу правото на ЕУ преку „случајот Навални“ да се вплеткува, да бара демократија и владеење на правото во внатрешните работи на Русија и да се заканува со санкции.

13 Февруари 2021 - 14:23

Севернокорејска војска хакери украла стотици милиони долари во текот на 2020 година за да ја финансира националната програма на балистички проектили и нуклеарната програма, кршејќи го меѓународното право, се наведува во доверлив извештај на Обединетите нации.

10 Февруари 2021 - 01:35

Вонредната состојба, прогласена во областа на Токио на почетокот на јануари а подоцна пренесена и на другите јапонски метрополи, досега имала само ограничен ефект: бројот на нови инфекции во Јапонија бавно се намалува, просекот на умрени на неделно ниво останува висок а болниците и понатаму се преоптоварени и полни со пациенти.

08 Февруари 2021 - 13:47

Едно прашање сѐ почесто се поставува низ целиот свет, барем во земјите каде што вакцината веќе е достапна: колкава слобода да го живеат животот како и пред пандемијата треба да им се даде на оние што биле вакцинирани против ковид-19?, вели Гардијан.

08 Февруари 2021 - 09:39

Сенатот на САД речиси извесно нема да го осуди поранешниот претседател на државата Доналд Трамп, обвинет дека ги поттикнувал на бунт поддржувачите кои упаднаа во Конгресот, оценува американската агенција Асошиејтед прес.

07 Февруари 2021 - 21:09

Москва нареди протерување на тројца европски дипломати, по еден од делегациите на Германија, Полска и Шведска во Русија, обвинувајќи ги за учество на протестите за поддршка на лидерот на опозицијата Алексеј Навални.

06 Февруари 2021 - 19:58

Младите бараат подобар живот надвор од државата, бидејќи доаѓаат до заклучок дека приватните компании и странските организации им пружаат поголема поддршка и повеќе ги вреднуваат отколку сопствената држава.

повеќе

Во САД и некои други земји, припадниците на загрозените расни и етнички малцинства имаат пократок животен век од просечниот, и поради тоа не се доволно застапени меѓу оние за кои најмногу се очекува дека ќе починат од ковид-19.

повеќе

Предвидувањата за тоа дека ќе дојде денот кога Бугарија ќе ги искористи пасошите кои Софија така лесно им ги даваше на македонските државјани почнуваат да се остваруваат.

повеќе