Анализи

Деновиве се одмотува повеќемесечната мистерија околу руската донација од шест авиони МиГ-29 на Србија, со договор за ремонт во Русија на српските „мигови“ стари три децении. Руските „мигови“ не беа донесени ремонтирани, ниту тоа ќе биде направено во следните месеци. Исклучок е еден од нив кој веќе е вратен во Русија на ремонт, пишува Радио Слободна Европа.

20 Октомври 2017 - 22:47

Исламска држава (ИСИС, Даеш), која е одговорна за некои од најстрашните злосторства  извршени врз цивили во поновата историја, очигледно е на раб на крах, но малку се тие што очекуваат таа целосно да ги напушти Ирак и Сирија, а сите сили кои се борат против ИСИС мора да останат будни бидејќи следи уште пострашен предизвик, пишува Асошиејтед прес.

18 Октомври 2017 - 22:38

Кина планира до 2035 година да ги модернизира своите оружени сили за целосно да одговараат на предизвиците и барањата на новото време, изјави генералниот секретар на Централниот комитет на Комунистичката партија на Кина Си Џинпинг, зборувајќи на отворањето на 19 конгрес на КПК. Претседателот на Кина најави „нова ера на кинеските политика и моќ“.

18 Октомври 2017 - 13:00

Последниот напис кој убиената 53-годишна малтешка новинарка Дафне Каруана Галиција фо објави на својот популарен блог Ранинг коментари со својот наслов извонредно сведочи за нејзиниот директен и безмилосен стил кога станува збор за прозивањето на корупцијата во својата татковина: „Оној бандитот Шембри денес беше на суд, тврдејќи дека не е бандит“ (That crook Schembri was in court today, pleading that he is not a crook). Во текстот напиша дека на Малта „бандити има на сите страни“ и дека „состојбата е безнадежна“. Го објави написот, 25 минути подоцна седна во автомобилот и загина во експлозија на подметната бомба.

18 Октомври 2017 - 13:00

Најновите и неочекувани акции на турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган би можеле да им направат сериозна штета на односите меѓу Турција и Соединетите Американски Држави.

17 Октомври 2017 - 17:42

Каталонскиот лидер Карлес Пучдемон утре треба да каже дали премолчено прогласил независност на шпанскиот регион.

15 Октомври 2017 - 19:26

По распадот на Советскиот Сојуз во 1991 година, по повеќегодишна војна се формираа неколку нови држави, како во случајот со поранешна Југославија. Сенката на војната во Југославија го овозможи мирниот развод на Чехословачка, вели Ројтерс.

15 Октомври 2017 - 14:49

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган во Србија беше пречекан како крал, со неговата посета Турција придонесе кон помирно опкружување на Балканот, вели Дејли сабах.

15 Октомври 2017 - 12:40

Најавата на американскиот претседател Доналд Трамп дека ќе ги повлече САД од договорот со Иран затекна многумина, а Политико пишува дека зад таа одлука стои Ники Хејли.

15 Октомври 2017 - 11:46

Во декември 1915 година, Маргарета Зеле, жената на целиот свет позната како егзотичната танчарка Мата Хари, патуваше со брод од еден од нејзините љубовници во Париз до друг љубовник во Хаг.

14 Октомври 2017 - 16:41

Во средата шпанскиот премиер одби секаков вид дијалог за деескалирање на тензиите со Каталонија, на тој начин со презир отфрлајќи ја раката подадена од претседателот на Каталонија, кој по разговорите со разни меѓународни колеги одлучи да го суспендира стапувањето во сила на декларација за независност од вторникот вечерта, со цел да се овозможи безусловен дијалог.

14 Октомври 2017 - 09:58

Американскиот онлајн магазин Таблет, отворен во 2009 година, е еден од највлијателните еврејски медиуми во светот и го цитираат сите, од Њујорк тајмс до Асошиејтед прес. Деновиве на Таблет е објавен подолг текст на Менахем Розенсафт со наслов „Хрватска бесрамно се обидува да ги исфрли од историјата своите злосторства во холокаустот“, во кој Хрватска се става во контекст на „алармантниот и сѐ поголемиот бран на антисемитизам во источна Европа“. Станува збор за најновиот пример за тоа како политиката на хрватските власти кон малцинствата и антифашизмот му нанесува штета на државниот имиџ, пишува Индекс.

13 Октомври 2017 - 01:26

Француската агенција Франс прес пишува дека Словенија се спомнува како можен модел за напорите на Каталонија да се одвои од Шпанија и потсетува дека Словенија стана независна држава во 1991 година во крвавиот распад на СФР Југославија.

12 Октомври 2017 - 23:00

Враќањето на историските империи одамна е омилена тема во написите на западните експерти за Балканот. ЕУ, раскината од кризи, го губи тлото под нозе, ни рекоа, а овој јаз го пополнуваат Русија и Турција.

12 Октомври 2017 - 10:42

Референдумот за независност во Каталонија, се чини, го насочи регионот кон отцепување од Шпанија. Но дали тоа ќе се случи?

11 Октомври 2017 - 10:02

Без оглед дали сте поддржувач или противник на претходната власт, не можете да оспорите дека таа постави сосема нови стандарди во поглед на мерките, напорите и вложувањата за да се привлечат странски инвестиции, за наши услови. 

повеќе

Ако лидерите на двете најмоќни земји во светот – САД и Кина имаат суштински разлики во начинот на кој тие гледаат на меѓународните односи, какви се изгледите за глобално зајакнување на соработката?

повеќе

Најновите случувања на релација политичка власт-граѓански сектор, повторно го отвораат прашањето за односите помеѓу овие два сегмента на општествениот живот.

повеќе