Свет

Останато од Свет

Кога научниците објаснуваат дека вселената настанала од големата експлозија, едно од прашањата што често се наметнуваат е: а како настанала големата експлозија? Од ништо?

19 Јануари 2022 - 10:46

Следниот огромен чекор за човечкиот вид би можел да биде патување на Марс, но во таквата мисија проблемот може да биде (не)доволното количество црвени крвни зрнца (еритроцити), важни за пренос на кислородот во крвта, покажува ново канадско истражување.

19 Јануари 2022 - 09:04

Индонезиските власти објавија дека новата престолнина ќе се вика Нусантара, јави Би-би-си. Зборот „Нусантара" на јавански јазик значи „архипелаг". Новото име веќе наиде на критики бидејќи може да биде збунувачко. Идејата за изградба на нова престолнина на Борнео првпат беше предложена во 2019 година. Имено, сегашниот главен град, Џакарта - тоне.

18 Јануари 2022 - 20:12

Италијанскиот кардинал Пјетро Паролин, државен секретар и втор човек на Ватикан, е позитивен на коронавирус, како и неговиот заменик, соопшти денеска ватиканската служба за медиуми. Паролин (67) „е позитивен на ковид, но со благи симптоми и сега е во изолација", изјави за новинарите директорот на службата за медиуми Матео Бруни.

18 Јануари 2022 - 19:40

Шпанската влада ќе им плаќа по 250 евра месечно на младите со ниски приходи за да им помогне да се иселат од домовите на своите родители, што е се поголем проблем во земјата.

18 Јануари 2022 - 19:02

Хонг Конг во вторникот нареди да се усмртат 2.000 хрчаци и ги предупреди сопствениците на домашни миленици да не ги бакнуваат животните, бидејќи новото жариште на случаи на ковид-19 е поврзан со продавница на домашни миленици, иако нема докази дека домашните животни можат да ја пренесат болеста на луѓето.

18 Јануари 2022 - 18:50

Само десет години откако го изврши најсмртоносниот напад во Норвешка десничарскиот екстремист Андерс Беринг Брејвик од судот бара условно пуштање на слобода, а се очекува судот да го одбие тоа барање. Семејствата на жртвите, кои стравуваат дека Брејвик ќе го искористи сослушувањето за промовирање на своите политички ставови, повикуваа да не му се дозволи вниманието кое го бара.

18 Јануари 2022 - 17:57

Шефот на Фајзер Алберт Бурла даде интересно интервју за француската телевизија БФМ, во кое истакна дека актуелниот бран на варијантата на коронавирусот омикрон ќе биде последниот во кој ќе мораме да живееме под рестрикции.

18 Јануари 2022 - 17:31

Патниците во Шведска веќе нема да мора да покажуваат негативен тест за ковид-19 пред да влезат во земјата, соопшти владата во вторник. Шведска на 28 декември минатата година воведе правило за тест на ковид во обид да го забави ширењето на позаразната варијанта омикрон.

18 Јануари 2022 - 17:19

Русија и Белорусија ќе одржат заеднички воени вежби во февруари, изјави денес белорускиот лидер Александар Лукашенко, во екот на сè поголеми тензии меѓу Истокот и Западот околу Украина. Русија, најблискиот сојузник на Белорусија, го плаши Западот со своите војници на своја територија во близина на границата со Украина, додека НАТО сè повеќе се шири кон руските граници.

18 Јануари 2022 - 17:10

Земјите треба да бараат начини за градење мостови и унапредување на билатералните економски врски, а не да гледаат во минатото и да му наметнуваат на македонскиот народ поинаков идентитет или историски наратив.

повеќе

Tочната искористеност и капацитет на водните ресурси во државата e невозможно прецизно да се пресмета заради недостиг на континуирани хидролошки мерења и мониторинг на квалитетот на водите.

повеќе

Нам бизнисмените не ни требаат ниту уставни преамбули ниту некакви параграфи за да ги почитуваме Република Бугарија и нејзините граѓани. Ние некого почитуваме доколку прави профит, плаќа даноци и доколку е општествено одговорен.

повеќе