Свет

Останато од Свет

Претседателот Доналд Трамп почна сеопфатна кампања на притисок врз властите на сојузните држави на САД и локалните функционери за повторно да ги отворат училиштата на есен, тврдејќи дека некои од нив ги држат училиштата затворени не поради ризикот од коронавирусот, туку од политички причини.

08 Јули 2020 - 15:54

Кина „со задоволство“ би учествувала во трилатералните преговори за контрола на вооружувањето со САД и Русија, но само ако САД се согласат да го намалат својот арсенал на кинеско ниво, изјави денес претставник на кинеското министерство за надворешни работи.

08 Јули 2020 - 15:52

Претседателот на Србија Александар Вучиќ ги осуди синоќешните протести организирани пред Народната скупштина оценувајќи ги како „акт на политичко насилство“.

08 Јули 2020 - 15:50

Холандија ги затвори своите граници за патници од Србија и Црна Гора една недела откако ги отвори, повикувајќи се на наглото зголемување на случаите на зараза со коронавирус во двете држави.

08 Јули 2020 - 15:19

Британскиот премиер Борис Џонсон изјави денеска дека презема целосна одговорност за одговорот на владата на епидемијата на коронавирусот, негирајќи дека се обидел да ги обвини здравствените работници за ширењето на ковид 19.

08 Јули 2020 - 15:08

На Инфективната клиника на Клиничкиот центар на Србија има 92 пациенти со умерено тешка и тешка клиничка слика. Д-р Ивана Милошевиќ, заменик-директорка на Клиниката за инфективни и тропски болести за РТС изјави дека 144 пациенти биле примени во болниците низ Белград во последните 24 часа.

08 Јули 2020 - 14:49

Властите во Холандија откриле тајна просторија за мачење скриена во бродски контејнер. Собата била обложена со звучно изолирачки материјали и полна со апарати што биле користени за малтретирање луѓе.

08 Јули 2020 - 13:04

Невролозите во Британија предупредуваат на потенцијална „скриена епидемија“ на нарушувања на мозокот откако десетина оздравени пациенти од ковид-19 добиле воспаление на мозокот, делириум, оштетување на нервите и мозочни удари.

08 Јули 2020 - 12:36

За протестите во центарот на Белград во кои синоќа се судрија демонстрантите и полицијата пишуваат и светските медиуми.

08 Јули 2020 - 12:35

Додека Белград гореше, фигуративно во пресметката помеѓу полицијата и демонстрантите што излегоа на улиците по новите драстични мерки против короната што ги воведе српскиот претседател Александар Вучиќ, и буквално затоа што на улиците гореа факели, контејнери и автомобили, српската јавна телевизија РТС го прикажуваше Џеки Чен.

08 Јули 2020 - 11:46

Постојат различни фактори кои влијаат на нивото на ризик кога станува збор за перење пари. Тоа може да биде од клиенти, региони, производи или ризик од финансиски инструменти. Разбирањето на овие ризици, како и факторите што придонесуваат, им овозможува на надлежните органи многу поефикасно да се заштитат од перење пари поврзано со корупција.

повеќе

Ако идниот премиер биде македонски Албанец и ако успее сите граѓани на Македонија да се поклонуваат под едно знаме, тогаш – зошто да не!

повеќе

Стана премногу вообичаено да се слушнат повици за брза и сериозна одмазда како одговор на недокажани престапи на говорот и мислата, велат Ноам Чомски, Џ.К. Роулинг и 150 други интелектуалци во отворено писмо до јавноста.

повеќе