Ракомет

Кире Лазаров не е многу разочаран по поразот од Шпанија, задоволен е од играта во првото полувреме и потенцира дека главниот натпревар за Македонија е утре.

16 Јануари 2019 - 22:11

Македонија го доживеа вториот пораз на Светското првенство, загубивме од Шпанија со 32:21 одигравме одлично прво полувреме, но по само неколку минути во вториот дел го загубивме мечот. 

16 Јануари 2019 - 21:54

Македонската репрезентација губи со 13:12 од Шпанија по првото полувреме, Никола Митревски има фантастично полувреме со 11 интервенции, но во нападот промашивме многу зицери.

16 Јануари 2019 - 21:08

Хрватска со убедливи 32:20 го победи Бахреин и ја оствари четвртата победа во четвртиот натпревар на Светското првенство.

16 Јануари 2019 - 19:38

Седрик Сораиндо поради повреда нема да го продолжи Светското првенство, а на него во составот на Франција влегува Никола Карабатиќ. 

16 Јануари 2019 - 17:17

Јапонија му пружи силен отпор на Исланд но не успеа да направи изненадување, Исланѓаните победија со 25:21, натпреварот против Македонија ќе биде одлучувачки за пласман во следната фаза. 

16 Јануари 2019 - 17:11

Радосна вест за крилото во македонската ракометна репрезентација, Гоце Георгиевски стана татко на Симона. 

16 Јануари 2019 - 15:23

Швајцарска судиска двојка ќе ја дели правдата на вечерашниот меч од четвртото коло меѓу Македонија и Шпанија.

16 Јануари 2019 - 12:40

Голема е веројатноста дека Франција го загуби капитенот Седрик Сораиндо кој синоќа по само седум минути игра поради повреда го напушти дербито со Германија.

16 Јануари 2019 - 11:16

По денот за пауза, македонските ракометари вечерва повторно имаат настап на Светското првенство, противник ни е силната селекција на Шпанија. 

16 Јануари 2019 - 10:41

Германија и Франција ги поделија бодовите во дербито на Групата А, во драматичен финиш, „триколорите" во последните секунди се изборија за 25-25.

15 Јануари 2019 - 22:33

Легендарниот Веселин Вујовиќ го нападна македонскиот селектор Раул Гонзалез велејќи дека односот на Шпанецот е многу опуштен, како да чека што побрзо да си замине и да му се посвети на ПСЖ. 

15 Јануари 2019 - 15:46

Раул Гонзалез потсети на промашените шанси против Хрватска и вели дека тоа не смее да се случува ако се сака резултат против голема репрезентација.

15 Јануари 2019 - 15:26

Капитенот на македонската ракометна репрезентација, Кире Лазаров вели дека утре нема да се калкулира против силната селекција на Шпанија за да се сочуваа силите за клучниот меч со Исланд.

15 Јануари 2019 - 14:20

Македонскиот голман, Борко Ристовски има најмногу одбрани по првите три кола, а Кире Лазаров и Дејан Манасков се меѓу најдобрите десет стрелци на Светското првенство.

15 Јануари 2019 - 10:33

Неопходно е да се надминат бариерите кои во моментов се присутни во регулаторната, политичката, финансиската и пазарната рамка и кои го кочат напредокот кон обновливите извори на енергија.

повеќе

За прв пат имаме постапки за амнестија кои не се водат по службена должност (ex officio), туку по приватна иницијатива на засегнатите странки (ex privata).

повеќе

Причината за загриженост не е дали ЕУ успева да создаде функционални и стабилни земји или не, туку тоа што ангажманот на ЕУ во регионот води кон губење на кредибилитетот на Унијата како меѓународен актер и кон неуспех на нејзината Заедничка надворешна и безбедносна политика.

повеќе