За дербито меѓу Вардар и Еурофарм Пелистер, влезот ќе биде слободен

Вардар одлучи да не наплаќа карти за големото дерби против Еурофарм Пелистер, мечот се игра во недела во СЦ „Јане Сандански“ со почеток од 18 часот. 

Влезот ќе биде слободен но во салата ќе може да се влезе само со сертфикат за примена вакцина или прележан ковид во последните 45 дена. Соопштнието на Вардар ви го пренесуваме во целост:
 
„Дербито на колото, истовремено е дерби и на првенството. Сезонава
Вардар1961 триумфираше против Еурофарм Пелистер во финалето на турнирот
во Струга, а битолчани беа подобри и го освоија Супер купот.
 
Вардар игра со згуснат распоред паралелно со настапот во ЕХФ лигата на
шампионите и домашното првенство. По три одиграни натпревари
„црвено-црните“ до домашното првенство имаат три победи.
 
Во ЕХФ лигата на шампионите одиграни се два натпревари, а Вардар
ремизираше во Норвешка со Елверум, и вчера го победи Мешков на домашен
терен.
 
Средбата со Еурофарм Пелистер доаѓа како најава за уште еден дуел од ЕХФ
лигата на шампионите, против Алборг на 29 септември повторно во Скопје.
 
За натпреварот со Еурофарм Пелистер на самиот влез секој гледач ќе треба
да покаже:
* сертификат/потврда за извршена имунизација (вакцинација) од вирусот
SARS-CoV-2, односно примена најмалку прва доза вакцина против заразната
болест КОВИД-19 или
*сертификат/потврда за прележан КОВИД-19 во последните 45 дена, сметајќи
од денот на оздравувањето, за лица над 18-годишна возраст.
 
Без соодветен сертификат/потврда нема да може да влезете во салата“.

Можеби поради еуфоријата што ја донесе туризмот - и желбата на самите жители на Грција да уживаат во одморите - пошироката јавност беше подготвена да ги толерира дневните бројки на новозаразени (во просек помеѓу 2.000 и 3.000 случаи во текот на летото). 

повеќе

Насловот асоцира и на резултатите од изборите, кои, кога ќе излезе оваа колумна, ќе бидат познати, иако најретко споменуван збор во кампањата беше зборот ДЕЦЕНТРАЛИЗАЦИЈА, кој е единствен начин за остварување на сите „големи“ ветувања што ги слушнавме изминативе две недели.

повеќе

Опонентите на академик Блаже Ристовски во Македонија го квалификуваа како националист, во белградскитe кругови  го именуваа како „бугарофил“, а во Бугарија го нарекуваа „Југословен“ и „србокомунист“. А тој си остана ист, исправен пред нападите и секогаш подготвен да им одговори на критичарите.

повеќе