Лига на шампиони

Вујовиќ: Здравствената состојба во тимот е катастрофална, но ова е меч кој мора да го добиеме

Тренерот на Вардар, Веселин Вујовиќ се пожали на здравствениот билтен во тимот пред натпреварот во Лигата на шампионите против ПИК Сегед. 

Вардар во четврток со почеток од 20:45 часот го пречекува ПИК Сегед во нов натпревар од Лигата на шампионите.
 
Тренерот Веселин Вујовиќ вели дека тимот се соочува со проблеми, но Вардар не смее да си дозволи пет порази по ред.
 
„Нашата ситуација во моментов е катастрофална, зборувам за здравствениот билтен. Дибиров има вироза, прима инфузии, не знаеме кога ќе се опорави. Мишевски и Куни имаа еден судир и двајцата се во аут. Тото, кој се наметна како играч на кој може да се потпре екипата исто така е повреден, а Кудуз и Столе се неизвесни“, вели Вујовиќ.
 
„Ова е натпревар кој мора да го добиеме. За моите критериуми, за критериумите на јавноста , недозволиво е да имаме пет порази по ред. Ќе мора да одиграме цврсто, натпревар со малку голови повеќе ни одговара. Се надевам дека ние од поразот ќе научиме повеќе отколку тие од победата“.

Освен тоа што муралите се моќно средство за комуникација, тие можат да бидат и предмет на манипулации, па и пропаганда, подигање тензии и продлабочување на недоразбирањата во БиХ.

повеќе

Процесот на донесување на буџетот ме потсетува на една изрека на поранешниот државен секретар на трезорот на САД, Џејкоб Лу (Jacob Lew) кој вели дека „Буџетот не е само колекција на бројки, туку израз на нашите вредности и аспирации“.

повеќе

Конески со голема дарба и со рационална мисла, создаде комуникативна поезија, создаде за македонските генерации образец на читлива литература.

повеќе