Лига на шампиони

Вујовиќ: Со ваква игра и од Бутел ќе изгубевме

Тренерот на Вардар, Веселин Вујовиќ е разочаран од изданието на неговите ракометари против Монпелје. 

Вардар денеска потфрли и го доживеа првиот пораз во Лигата на шампионите, на свој терен загуби од Монпелје со шест голови разлика.
 
„Честитки за Монпелје, заслужено победија. Ние потфрливме, Вардар не личеше на екипата од првите три кола, во ниту еден сегмент не му париравме на противникот. Целиот тим потфрли, ќе мора да го анализираме овој меч, да го најдеме проблемот за лошата игра и да продолжиме понатаму, сезоната е долга“, вели Вујовиќ.
 
„Искрено среќен сум што денес не игравме со Бутл, затоа со ваков меч и од Бутел ќе изгубевме. Не дека го потценувам Бутел, но со она шт го правеа нашите бекови, техничките грешки, промашените шутеви и слично, ќе загубевме од било која македонска екипа“.
 
„Помислвме деа сме многу силни, дека кој и да дојде во оваа сала ќе го победиме. Ова е добра шлаканица за нас. Мора цврсто да стоиме на земја“.
 
Вардар во следното коло ќе има тешка задача, во Данска му гостува на Алборг.
 

Можеби поради еуфоријата што ја донесе туризмот - и желбата на самите жители на Грција да уживаат во одморите - пошироката јавност беше подготвена да ги толерира дневните бројки на новозаразени (во просек помеѓу 2.000 и 3.000 случаи во текот на летото). 

повеќе

Насловот асоцира и на резултатите од изборите, кои, кога ќе излезе оваа колумна, ќе бидат познати, иако најретко споменуван збор во кампањата беше зборот ДЕЦЕНТРАЛИЗАЦИЈА, кој е единствен начин за остварување на сите „големи“ ветувања што ги слушнавме изминативе две недели.

повеќе

Опонентите на академик Блаже Ристовски во Македонија го квалификуваа како националист, во белградскитe кругови  го именуваа како „бугарофил“, а во Бугарија го нарекуваа „Југословен“ и „србокомунист“. А тој си остана ист, исправен пред нападите и секогаш подготвен да им одговори на критичарите.

повеќе