Европска лига

Во меч со драматичен финиш Еурофарм Пелистер загуби на гостувањето кај ГОГ

Еурофарм Пелистер дебитираше со пораз во Европската лига откако со 30:29 загуби кај данскиот вицешампион ГОГ Гудме. 

Натпреварот меѓу ГОГ и Еурофарм Пелистер беше изедначен во целиот тек, двата тима се менуваа во водство, а најголемата предност на една од екипите беше два гола разлика. На полувреме резултатот беше 14:14.
 
Во финишот од мечот македонскиот тим имаше два гола предност, водеше со 29:27, но тогаш следуваше серија од 3:0 на ГОГ за победа од 30:29.
 
Стипе Мандалиниќ со 11 постигнати голови беше најдобриот ракометар на Пелистер, Трајкоски имаше 10 одбрани. Во составот на ГОГ Гудме, Јакобсен постигна девет голови.
 
Ова беше второ коло во Европската лига, а прв меч за Еурофарм Пелистер, бидејќи дуелот од првото коло со Татабања беше одложен поради позитивни случаи на ковид-19 во унгарскиот клуб.

При еден спор, понижувањето не е добро ниту за победникот, ниту за поразениот; ниту за „победникот“, ниту за „поразениот“.

повеќе

Стравот од неизвесноста што ја носи пандемијата од ковид-19 вирусот, бара да се преструктуираме и да го промениме начинот на нашето однесување и работење.

повеќе

Ако имаме предвид дека секој збор има свое значење, тогаш оваа „железна завеса" кон Бугарија, за која зборува премиерот дека била подигната од Југославија, се доведува во корелација со Берлинскиот ѕид. А, железната завеса помеѓу двете германии доведе до нивно обединување.

повеќе