Лига на шампиони

Во драматичен меч Еурофарм Работник го победи Савехоф

Еурофарм Работник за малку повторно ќе направеше од готово вересија, водеше со шест разлика на полувремето, а на крајот едвај победи за втор триумф во Лигата на шампионите. 

Еурофарм Работник ја забележа втората победа во Лигата на шампионите откако го совлада Савехоф со 32:31.
 
Битолскиот тим имаше осцилации во текот на мечот, а тоа доведе до драматична завршница во која овој пат тие ја имаа среќата.
 
На полувремето Еурофарм Работник имаше водство и од шест поени разлика 18:12, но Савехов во вториот дел постепено ја анулира негативата и дојде до израмнување на 31:31. Сепак последниот гол на мечот заврши во мрежата на гостите за победа на македонскиот тим од 32:31.
 
Мирко Радовиќ, Ловро Јотиќ и Владислав Остроушко постигнаа по шест голови. Во составот на Савехоф најрасположен беше Благојевиќ со девет погодоци.
 
Еурофарм Работник со две победи се наоѓа на претпоследното место во Групата Ц.

Брегзитот, односно напуштањето на Велика Британија на ЕУ, без сомневање ќе влијае врз градењето на новата политичка архитектура во Европа, со нова поделба на интересни зони на стариот континент.

повеќе

Германската канцеларка Ангела Меркел, меѓу другите, беше гневна; Балканот помодре од бес. ЕУ сега се обидува да го натера Макрон да го тргне ветото пред Европскиот самит во март.

повеќе

Мојата заложба е конечно законите и прописите наместо инструмент за спроведување лични интереси, да ја добијат вистинската функција, заштита на интересите на граѓаните. За жал...

повеќе