Лига на шампиони

Веспрем ја победи Барселона, одличен меч за Дејан Манасков

Веспрем со 29:26 ја победи Барселона која останува лидер во групата А, Дејан Манасков беше еден од најефикасните за унгарскиот тим.

Веспрем ја совлада Барселона која и покрај поразот останува во одлична позиција да го сочува врвот, сега Вардар има три негатива во однос на Каталонците но на три кола до крајот тие два пати играат на домашен терен.
 
На денешниот меч Барселона имаше предност до половина од првото полувреме, а потоа Веспрем направи серија од 4-0, поведе со 13:10 и го сврте текот на мечот. Барса успеа на два пати да изедначи, но не и повторно да дојде до водство. Унгарскиот тим заслужено се радуваше пред своите навивачи.
 
Дејан Манасков постигна четири гола и тој беше еден од најефикасните во тимот, исто толку погодоци дадоа и Мае, Тонесен и Ненадиќ.
 
Веспрем во следното коло му гостува на Вардар, тоа ќе биде уште еден директен дуел за втората позиција на табелата.

Би било добро роднините да не бидат жртви и да има повеќе повици кон роднините – функционери.

повеќе

Oд човекот кој успеа со сосема нова партија да го наруши целовековниот монопол на ПАСОК и Неа демократиа на грчката политичката сцена, може да се очекува буквално сѐ.

повеќе

Останува да видиме дали овој состав на Судот, кој дефинитивно е кадровски и професионално најслаб во досегашната наша државно-правна историја по осамостојувањето, ќе смогне сили за конечно да го пресече Гордиевиот јазол околу вака шверцуваната двојазичност.

повеќе