Добивме некое трето име

Веспрем ептен ја утна, велат дека им доаѓа Вардар од Јужна Македонија (ФОТО)

Вардар утре (сабота) му гостува на Веспрем во дерби натпревар од Лигата на шампионите, во најавата за натпреварот унгарскиот клуб го утна името на нашата земја. 

Финалистите од последниот фајнл-фор турнир во Келн утре се среќаваат во групната фаза од Лигата на шампионите, Веспрем го пречекува Вардар.
 
Унгарскиот клуб во најавата за натпреварот ни го утна името. Веројатно мислеле на Северна Македонија, но напишале дека играат со бранителот на трофејот кој доаѓа од Јужна Македонија.
 

Лустрацијата беше непотребна и смешна фарса, неуспешна пресметка и понижување на политичките неистомисленици. За ветингот да успее, треба да ги опфати сите.

повеќе

Законски да се регулира дека за амбасадорските места ќе има интерен (во МНР) оглас и кандидирање на заинтересираните.

повеќе

Кодификацијата на бугарскиот јазик се случила цели шест месеци и 25 дена покасно од кодификацијата на македонскиот јазик.

повеќе