ВРХЛ

Вардарки со победа против Будуќност ја почнаа регионалната лига

Ракометарките на Вардар славеа со 24:22 на гостувањето кај Будуќност во првиот натпревар од новата сезона во регионалната женска ракометна лига.

Вардарки кои го бранат трофејот во регионалната лига, имаа убав влез и во новата сезона совладувајќи го Будуќност на негов терен во Подгорица каде се одржува првиот турнир.
 
Будуќност беше подобар во првото полувреме кое го доби со 13:12, но Вардар со подобра игра во вториот дел направи пресврт и дојде до победа од 24:22.
 
Најефикасна беше Радичевиќ со седум голови, Пенезиќ постигна шест, кај Будуќност Јауковиќ реализираше осум.
 
„Се виде заморот кај играчите во дват атима, како последица на работата на физичка подготвеност, бидејќи ова беше ударна недела и сега полека се намалува тоа темпо. И во двата тима недостасуваа некои ракометарки. Имаше и добри и лоши работи. Будуќност многу има напредувано во однос на играта на турнирот во Скопје. Ние успеавме да се вратиме и покрај минусот што го имавме. Видовме на кои работи треба да внимаваме во иднина, изјави Јованка Радичевиќ за официјалниот сајт на Вардар.
 
Фото: ЖРК Вардар

Ова повеќе не е „бегалска криза" ниту „криза за управување со бегалци". Сега веќе е хуманитарна криза по сите дефиниции.

повеќе

Али Ахмети на средбите со Тачи и Харадинај изразил уверување дека македонските Албанци се подготвени да имаат блиска соработка со Косово во насока на проширување на влијанието на албанскиот фактор.

повеќе

Сега треба лидерите во Скопје, Атина, Брисел, па дури и во Вашингтон да осигурат дека храброста што ја покажаа македонските граѓани нема да биде залудна.

повеќе