Лига на шампиони

Вардарки отпатуваа за Германија

Ракометарките на Вардар, денеска отпатуваа за Германија каде во недела го играат натпреварот од второто коло во Лигата на шампионите против тимот на Турингер.

По успешниот старт на новата сезона во Лигата на шампионите со победата над Ференцварош, Вардар е пред нов предизвик, следува дуелот од второто коло против Турингер.
 
Македонскиот шампион во комплетен состав отпатува во Германија, во Скопје остана само третиот голман, Јована Мицевска.
 
И Вардар и Турингер стартуваа со победи во Лигата на шампионите. Германските славеа на гостувањето кај Ларвик со 31:27.
 
Вардар е подобар во меѓусебните дуели, досега овие две екипи се сретнале шест пати, македонскиот тим победил на четири, еден меч завришил нерешено и на еден се израдувале ракометарките на Турингер.
 
Турингер има подновен состав оваа сезона со седум нови засилувања, но Вардар ќе биде фаворит во овој натпревар.
 
Натпреварот помеѓу Турингер и Вардар се игра во недела со почеток од 14 часот.

Меѓу најпосетените места во градот сѐ уште на прво место и меѓу главните мотиви поради кои доаѓаат туристите во Крушево е вечното почивалиште на Тоше Проески, спомен куќата изградена во чест на него, Манастирот Св. Преображение и многу други.

повеќе

„Москва се труди да протурка слика за себе како благонаклонет партнер и заштитник на сувереноста и на православното христијанство антитеза на Западот што 'цело време се меша таму кај што не му е местото'.

повеќе

Да можеме Благуна да ја прашаме за нашите јадови околу текстот од Нивици, би ја зачудиле.

повеќе