Дополнително ќе добијат парична награда и од АМС

Вардарци на прием во Владата кај премиерот Заев, добија ветување за награда од половина милион евра (ФОТО+ВИДЕО)

Ракометарите на Вардар попладнево беа на прием во Владата, премиерот Зоран Заев им честиташе за освоената титула во Лигата на шампионите и им вети парична награда од 500.000 евра.

Трофејот од Лигата на шампионите попладнево се најде во Владата, ракометарите на Вардар беа на прием кај премиерот Зоран Заев.

Покрај честитките за големиот успех, тие добија ветување за награда од 500.000 евра. „Црвено-црните“ ќе добијат и 100.000 евра од Агенцијата за млади и спорт (АМС).

Премиерот Зоран Заев исто така порача дека ќе се обиде да најде мерки за финансиска стабилност на клубот со која ќе се задржи сегашното ниво, како и развој и успешна иднина.

„Вие им носите радост на граѓаните, а државата ќе возврати со влог во иднината на македонскиот ракомет и македонскиот спорт. Честитки Вардаре!“ – гласеше дел од пораката на премиерот Зоран Заев на социјалните мрежи.

ЕУ покажа дека не е во состојба да ги исполни ветувањата дадени пред скоро две децении во Солун и одлучи веќе да не се преправа.

повеќе

Кога политичарите сватија за каква моќна алатка се работи, час поскоро побрзаа да менуваат закони со кои „бомбите" нема да бидат докази.

повеќе

Брегзитот, односно напуштањето на Велика Британија на ЕУ, без сомневање ќе влијае врз градењето на новата политичка архитектура во Европа, со нова поделба на интересни зони на стариот континент.

повеќе