Лига на шампиони

Вардар во група со ПСЖ, Раул се враќа во Скопје

Вардар ги доби противниците за следната сезона од Лигата на шампионите, најсилниот е ПСЖ, Раул Гонзалез за прв пат се враќа во Скопје како тренер на противнички тим, а повторно во групната фаза го имаме Кјелце со Карачиќ и Душебаев. 

Вардар кој уште е актуелен шампион на Европа ги доби противниците за следната сезона, нашиот тим е во посилната група А, во која се уште и ПСЖ, Кјелце, Порто, ПИК Сегед, Мешков Брест и Фленсбург.
 
Легендарниот тренер на Вардар, Раул Гонзалез за прв пат како противнички тренер ќе настапи во Скопје, ќе дојде со ПСЖ кој е главен фаворит во групата, заедно со него доаѓа и Криштопанс.
 
Од поранешните играчи на Вардар повторно доаѓаат Карачиќ и Душебаев, а ќе го видиме и голманот на македонската репрезентација Никола Митревски кој сега е член на Порто.
 
Кире Лазаров со Нант е во групата Б во која се уште и Барселона, Веспрем, Кил, Алборг, Мотор, Целје и Загреб.
 
Група А
 
1. Вардар
2. ПСЖ
3. Кјелце
4. Порто
5. ПИК Сегед
6. Мешков Брест
7. Елверум
8. Фленсбург
 
Група Б
 
1. Барселона
2. Веспрем
3. Кил
4. Алборг
5. Нант
6. Мотор
7. Целје
8. Загреб
 
Првите две екипи од групите го прескокнуваат осминафиналето и се пласираат директно меѓу осумте најдобри, последните две од секоја група испаѓаат. Останатите, од трето до шесто место ќе играат осминафинале.

Овогодинешниот процес во одлучување по конкурсот за финансирање на проекти за игран филм е селективен, корумпиран и компромитиран,

повеќе

Во споредба со 2019 година, просечното време поминато на социјалните медиуми во 2020 година се зголеми за рекордни 100% на сите платформи.

повеќе

Ковид-19 може да нѐ научи битни лекции за животот - дека почитта кон другите човечки суштества не е во честа која им ја даваме со пружање рака и тапкање по грбот, туку во суштинската грижа за нивната добробит и здравје.

повеќе