Лига на шампиони

Вардар со играчите кои го победија Монпелје ќе брка триумф и против Порто

Вардар денеска со почеток од 17 часот го игра првиот домашен натпревар во Лигата на шампионите оваа сезона, противник е Порто.

Вардарци победнички ја стартуваа новата сезона во Лигата на шампионите откако триумфираа кај Монпелје во првото коло. Денеска црвено-црните го играат првиот домашен натпревар, противник е составот на Порто.
 
Вардар е голем фаворит во мечот, но Порто знае да биде незгоден противник, тие вообичаено играат со тактика „седум на шест“ а таа во неколку наврати се покажала незгодна за актуелниот европски шампион.
 
Писонеро ги одбра ракометарите за денешниот меч, составот е тој истиот кој играше и во Франција.
 
Целта е јасна, Вардар денеска оди на втората победа во Лигата на шампионите оваа сезона.
 

Ајде од понеделник да се посветиме сериозно на „носење на Европа" во нашата држава.

повеќе

Улогите на „добар и лош полицаец“ ќе ги играат кон нас уште долго, доколку не сфатиме дека со итроманска политика не се може подалеку од Табановце до Богородица.

повеќе

Неделава, владите на ЕУ повторно решија да го одложат започнувањето на преговорите за пристапување со земјите кандидати Албанија и Северна Македонија, што претставува историска грешка - бидејќи безбедноста и стабилноста на Унијата зависат од трансформацијата на југоистокот.

повеќе