РК Вардар

Вардар се збогуваше со Алушовски и осум ракометари

По денешниот последен меч во сезоната, Вардар се збогува со тренерот Стевче Алушовски и осум ракометари. 

Триумфот над Металопластика денеска беше и последен меч за ракометарите на Вардар оваа сезона, па по тој дуел следуваше испраќање со оние кои заминуваат.
 
Од шампионот на Македонија си оди тренерот Стевче Алушовски и ракометарите Иван Чупиќ, Глеб Калараш, Кристијан Дисингер, Марко Кизиќ, Ловро Јотиќ, Робин Кантагрел, Васко Шеваљевиќ и Јосип Векиќ.

Алчноста за максимизирање на површината на градење ја помина „црвената линија“. Градот полека ја сече гранката на која седи.

повеќе

Пристигна барањето од етничкиот албански фактор во политиката за тоа да има промена во химната, знамето и грбот на државата.

повеќе

Доколку најмоќните луѓе во земјата (вклучително и претседателот Милановиќ) не престанат со вербалните напади и притисоци врз новинари и медиуми, се плашам дека Хрватска ќе појде по стапките на Унгарија, Полска и Словенија во однос на (не)слободата на медиумите, што секако не е европски, туку автократски пат.

повеќе