РК Вардар

Вардар се поднови со полски пикер

Актуелниот европски шампион Вардар донесе уште едно засилување, се работи за полскиот пикер Патрик Валчак кој доаѓа од германскиот клуб Либек. 

27-годишниот Валчак е специјалист за одбрана, покрај Либек тој го има носено и дресот на Гдањск, Погон Шчекин и Кјелце. Има и 39 настапи за полската репрезентација.
 
Со доаѓањето на Валчак се комплетира пикерската позиција каде што уште се и Стојанче Стоилов и Глеб Калараш.

Постојат различни фактори кои влијаат на нивото на ризик кога станува збор за перење пари. Тоа може да биде од клиенти, региони, производи или ризик од финансиски инструменти. Разбирањето на овие ризици, како и факторите што придонесуваат, им овозможува на надлежните органи многу поефикасно да се заштитат од перење пари поврзано со корупција.

повеќе

Ако идниот премиер биде македонски Албанец и ако успее сите граѓани на Македонија да се поклонуваат под едно знаме, тогаш – зошто да не!

повеќе

Стана премногу вообичаено да се слушнат повици за брза и сериозна одмазда како одговор на недокажани престапи на говорот и мислата, велат Ноам Чомски, Џ.К. Роулинг и 150 други интелектуалци во отворено писмо до јавноста.

повеќе