Куп на Македонија

Вардар против Металург во полуфиналето од Купот на Македонија

Денеска во просториите на Ракометната федерација на Македонија беше извршена ждрепката за завршницата од Купот на Македонија, Вардар и Еурофарм Пелистер се избегнаа во полуфиналето. 

Вардар за противник во полуфиналето го доби тимот на Металург, а Еурофарм Пелистер ќе игра против Бутел.
 
Во женска конкуренција Куманово ќе игра против Металург, а Вардар против Чаир.
 
Машките полуфиналиња се играат на 14. мај, петок, женските се следниот ден. Финалињата во двете конкуренции се играат на 16. мај. Сите мечеви ќе биде во салата „Автокоманда“.

Во чест на Меѓународниот ден на трудот, вреди да се разгледа состојбата со работничките права во државата, да се направи краток осврт на изминатата година и да се согледа што може да се направи за да се насочат работите кон подобро.

повеќе

Таквиот вид на анахрон национал-романтизам, со речиси апологетски однос кон окупаторската политика на Бугарија во Втората светска војна, штетна е за хармонизација на односите на Балканот, пред сѐ на Бугарија со РСМ, но и со Србија.

повеќе

Некогаш да градиш на три континенти, а денес да не ја градиш сопствената држава.

повеќе