Куп на Македонија

Вардар против Металург во финалето од Купот на Македонија

Вардар го победи Еурофарм Работник со 35:30 и се пласираше во финалето од Купот на Македонија каде ќе игра против Металург кој беше подобар од Бутел со 34:31.

Вардар и Металург во недела ќе се борат за трофејот од Купот на Македонија во Куманово откако денеска ги добија своите полуфинални дуели.

Вардар го совлада Еурофарм Работник со 35:30. Битолчани беа рамноправен противник во првото полувреме кога губеа најмногу со два гола разлика, на одморот се замина со 18-16 за црвено-црните.

Во вториот дел Вардар го контролираше резултатот и полека се одлепуваше, највисокото водство беше 32:26. Во составот на Вардар по седум гола постигнаа Дибиров, Скубе и Мораес, а најефикасен на натпреварот беше Остроушко со 10 гола.

Бутел му пружи силен отпор на Металург. Тимот од Автокоманда кога и да се одлепеше, противникот успеваше да се врати во игра. На полувремето резултатот беше 17:15 за Металург. Слично беше и во вториот дел, на крајот победија со три гола разлика.

Најдобар на теренот беше Јагуриновски со 11 голови, во составот на Бутел Мајиќ даде десет.

Финалниот натпревар меѓу Вардар и Металург се игра во недела од 20 часот.

Македонските граѓани конечно го гледаат крајот на илузијата што им се продава од осамостопјувањето до денес.

Министерот за финансии не треба да е кум, баџанак, шура, братучед или самиот тој, бидејќи треба да даде отпор на честите политички, но не и економски барања на членовите на владата.

Зрелоста на еден народ е да препознае кога протестите за замена му ги продаваат како протести за промена.