Куп на Македонија

Вардар против Еурофарм Работник во полуфиналето на Купот на Македонија

Скопско - битолски дуел во полуфиналето од ракометниот куп на Македонија, Вардар ќе игра против Еурофарм Работник.

Вардар кој го брани трофејот во Купот на Македонија, за противник ќе го има Еурофарм, така сакаше денешната ждрепка за полуфиналето.
 
Во другиот дуел Металург ќе игра против тимот на Бутел.
 
Натпреварите ќе се играат во Куманово, полуфиналните дуели се на 10. мај, а финалето е на 11. мај во 20 часот.
 
На 9. мај полуфинални натпревари се играат во женска конкуренција, Вардарки ќе играат со Стружанка, а Металург со Куманово. Финалето се игра на 11. мај во 16 часот.
 
Полуфинале мажи:
 
Металург - Бутел
Вардар - Еурофарм Работник
 
Полуфинале жени:
 
Куманово - Металург 
Стружанка - Вардар

Нашиот процес на преговори многу веројатно ќе биде предмет на уште построги критериуми и мониторинг имајќи ги предвид искуствата на земјите кои во моментот преговараат. 

повеќе

На Македонија и Бугарија им треба дебата која ќе го унапреди историското разбирање без робување на идеологии, митологии и политики.

повеќе

Македонизмот често е мистика и точка на недоразбирање и меѓу Македонците и на Македонците со другите народи во и околу Македонија.

повеќе