СЕХА лига

Вардар против домаќинот Мешков Брест на фајнл-фор турнирот во СЕХА лигата

Загреб денеска на свој терен загуби од Татран Прешов, а тоа значи дека Вардар ќе игра против Мешков Брест во полуфиналето на завршницата од СЕХА лигата.

Денеска се одиграа последните натпревари од лигашкиот дел во СЕХА лигата, Загреб на свој терен загуби од Татран Прешов со 29:28, а Мешков Брест на гостински терен го совлада Нексе со 29:26.
 
Овие резултати значат дека Вардар на првото место го завршува регуларниот дел од сезоната и во полуфиналето од завршниот турнир ќе игра против домаќинот, Мешков Брест, а Загреб ќе игра со Нексе.
 
Мешков Брест беше најмалку посакуваниот противник за било кој, бидејќи покрај тоа што имаат квалитет, ќе играат и пред својата публика, а тоа им дава почетна предност.
 

Деновиве Владата донесе одлука за формирање на ново министерство. А и така, по глава на жител, верувам, рекордери сме по министерства и министри. Оттука, размислував зошто да не предложам да се формира уште едно – за „спречување автоголови".

повеќе

Денес, кандидати за политички функции се луѓето. Утре, тоа ќе го прават интелигентни машини. И, тие може и ќе победуваат, како што расте незадоволството на граѓаните од човечките политичари.

повеќе

Еден од начините на промовирање подобри меѓуетнички односи помеѓу децата е овозможување подолготраен контакт помеѓу нив што ќе овозможи создавање значајни индивидуални врски помеѓу децата.

повеќе