Соопштение на РК Вардар

Вардар потврди: Натпреварите против Нексе и ПИК Сегед ќе се играат без публика

Вардар потврди дека престојните натпревари од СЕХА лигата и Лигата на шампионите ќе ги одигра без публика поради одлуките на Владата. 

Синоќа Владата на Македонија донесе одлука сите спортски натпревари да се играат без публика во наредните 30 денови. 
 
Вардар денеска ги звести навивачите дека нема да може да присуствуваат на нивните натпревари во следните 30 дена.
 
„Ги известуваме сите навивачи и симпатизери на РК Вардар дека во следните 30 денови сите натпревари на кои нашиот клуб е домаќин ќе се играат без присуство на публика.
 
Одлуката е донесена од Владата која забрани присуство на гледачи (публика) на сите спортски настани на територијата на Македонија, во наредните 30 дена како дел од дополнителни мерки и активности за превенција од ширење на корона вирусот по сугестија на Комисијата за заразни болести на Министерството за здравство
 
Истото се однесува за сениорските екипи и сите екипи во младински категории.
Поради истата мерка нема да имаат тренинзи и натпревари ниту членовите на Ракометната Академија на Вардар“, стои во соопштението на РК Вардар.

За транспортерите – благодарам, за мерките – итност, за компаниите надеж дека Владата ќе ги искористи сите ресурси на државата за да ги одржи во живот, без разлика на цената што треба да се плати за тоа.

повеќе

Пандемијата со коронавирусот започна во време кога довербата во институциите беше на рекордно ниско ниво. 

повеќе

Најголемата закана од оружје засновано на ВИ не доаѓа од поединечни земји. Заканата ќе дојде од недржавни актери.

повеќе