Извршена ждрепката за плејоф и плејаут во Суперлигата

Вардар плејофот го започнува со Еурофарм Работник, го завршува со Металург

Денеска во просториите на Ракометната федерација на Македонија беше извршена ждрепката за плејофот и плајаутот во Суперлигата. 

Очекувањата и оваа сезона се дека Вардар нема да има проблем да ја одбрани титулата, но интересна би требало да биде битката за второто место меѓу Еурофарм Работник и Металург.
 
Ждрепката сакаше Вардар да започне со Еурофарм Работник, а да заврши со Металург. Веќе во второто коло е директниот дуел за втората позиција Металург и Е. Работник.
 
Натпреварите од плејофот започнуваат викендов, но натпреварот меѓу Вардар и Еурофарм Работник ќе биде одложен поради настапот во Европа и на двете екипи.
 
1. коло плејоф
Металург - Пелистер
Еурофарм Работник - Вардар
Тинекс Пролет - Бутел
 
1. коло плејаут
Охрид - Прилеп
Борец - Вардар јуниор
Радовиш - Струга

(Текстот е одговор на колумната „Сите нации се модерни конструкти" од д-р Љубица Спасковска објавена на МКД.мк, 1 август)

повеќе

На мојот пријател, овчарот Митко му реков: „Дојде време ти, јас, сите граѓани на Македонија да си го вратиме суверенитетот на оваа наша држава".

повеќе

Неопходно е да се допрецизира законот со што би се овозможило одреден дел од финансиски средства да се пренасочат кон делот на општествена одговорност на приредувачите на игри на среќа со цел подобрување на спортската инфраструктура.

повеќе