РК Вардар

Вардар од Порто носи замена за Скубе, големо засилување за централната бековска позиција

Вардар и во следната сезона ќе има одличен играч на централната бековска позиција, станува збор за Мигел Мартинс Соареш кој во Скопје доаѓа од Порто. 

Новиот сопственик на Вардар продолжува да го крои тимот за следната сезона. Црвено-црните во своите редови ќе имаат и Португалец.
 
Се работи за 22-годишниот централен бек Мигел Мартинс Соареш кој иако е толку млад беше еден од главните играчи на Порто.
 
Висок е 192 сантиметри. Лани во Скопје на Вардар му даде четири гола кога со Порто гостуваше во „Јане Сандански“. Беше трет стрелец во тимот, но тој беше и вистински креатор на играта, головите не се единственото мерило за неговите квалитети.
 
Тој беше и важен дел од португалската репрезентација на Европското првенство која направи изненадување и заврши на шестото место. Сораеш Соареш постигна 19 голови, имаше и 25 асистенции.
 
Вардар задржа дел од клучните играчи како што се Стоилов, Дибиров, Чупиќ, Дисингер и Калараш, сега следува засилување на тимот со нови ракометари, а ако по утрото се познава денот, црвено-црните и следната сезона ќе имаат силен тим.
 

Бизнис заедницата која до пред некој месец постојано „трубеше“ како државата не треба да ѝ се меша во работата, веднаш почна да плаче за државна помош.

повеќе

Кога може оние кои пукаа по нас, оние кои ги убија Аце, Коки и Оливер да бидат на слобода, зошто не би бил помилуван и ти?

повеќе

Го регистрираме името Јунајтед Маседонианс и тогаја сетне почнаме да прајме отворени Илинденцки пикници – македонцки илинденцки, не со Богарите. Сами ние Македонци и народо трна.

повеќе