Лига на шампиони

Вардар не успеа да го победи ниту Елверум

Вардар одигра 34-34 против Елверум, црвено-црните во последните секунди примија гол и не успеаа конечно да се израдуваат на победа. 

Вардар остана на последната позиција на табелата откако во првиот меч во „Јане Сандански“ не го победи Елверувам.
 
Натпреварот изобилуваше со голови, особено во првиот дел кој заврши со предност за гоститие од 21-20, се играше речиси без одбрани.
 
Во вторите 30 минути блескав настап имаше Кизиќ кој нанижа десет одбрани, вкупно 12. Но ниту тоа не беше доволно за победа.
 
Вардар имаше највиски четири гола разлика 30-26, но до крајот успеа да постигне само четири голови, а противникот двојно повеќе и со шут во последната акција да дојде до израмнување од 34-34.
 
Пред примениот гол, Вардар имаше шанса да дојде до два гола предност и да го реши победникот, Стоилов не успеа да реализира од ситуација еден на еден против голманот на Елверум.
 
Најдобар стрелец во составот на Вардар беше Гаџа со осум голови, Чупиќ постигна шест, Стоилов пет, кај Елверум Мате и Солстад имаа по пет погодоци.
 
Во среда се игра вториот дуел меѓу Вардар и Елверум, иста така во „Јане Сандански“. 
 

Пристигна барањето од етничкиот албански фактор во политиката за тоа да има промена во химната, знамето и грбот на државата.

повеќе

Доколку најмоќните луѓе во земјата (вклучително и претседателот Милановиќ) не престанат со вербалните напади и притисоци врз новинари и медиуми, се плашам дека Хрватска ќе појде по стапките на Унгарија, Полска и Словенија во однос на (не)слободата на медиумите, што секако не е европски, туку автократски пат.

повеќе

Законот за високо образование јасно и прецизно ја пропишува постапката за избор во наставно-научни и соработнички звања на високообразовните институции во нашата држава-Македонија.

повеќе