СЕХА лига

Вардар лесно се справи со Целје, нова победа во СЕХА лигата

Ракометарите на Вардар маршираат сигурно во регионалното натпреварување, овој пат на нивното мени беше тимот на Целје кој го совладаа со 35:27. 

По поразот од Барселона во Лигата на шампионите, Вардар им се врати на победите совладувајќи го Целје во СЕХА лигата.
 
Натпреварот беше решен уште во првото полувреме кое Вардар го доби со 20:10. Ракометарите имаа ветер во грб од фантастичниот Страхиња Милиќ кој имаше десет одбрани во првите 30 минути.
 
Во второто полувреме Вардарци дојдоа и до 11 голови предност, но потоа го намалија темпото и му дадоа на словенечкиот тим шанса да го намали водството и за конечни 35:27.
 
Тимур Дибиров беше најефикасен со седум постигнати голови, а фантастична партија имаше Мартин Поповски со шест голови од шест шута. Страхиња Милиќ го заврши натпреварот со 14 одбрани. Во составот на Целје убедливо најрасположен беше Машковчек со 11 погодоци.
 

„Бејоеремите" веќе многу долги години имале и имаат јазик којшто (Слушни! Слушни добро!) сите, освен нас, го нарекуваат „македонски".

повеќе

Добронамерниот дијалог – поточно способноста да се види светот преку очите на други луѓе, посебно оние со кои не се согласуваме – никогаш не бил поважен од сега.

повеќе

Владата не би смеела самостојно да одлучува за ставање под концесија на минералните суровини како што предвидува постојниот закон.

повеќе