РК Вардар

Вардар ќе добие 50.000 евра за Гурбиндо

Едуардо Гурбиндо во Вардар дојде како најзвучно засилување ова лето, но не ја ни почна сезоната, негов нов клуб ќе биде Динамо Букурешт. 

Гурбиндо во Вардар дојде како слободен играч, а македонскиот клуб заработил 50.000 евра од Динамо Букурешт, тоа е сумата која романскиот клуб ја платил за да го добие Шпанецот.
 
Шпанецот не издржа многу во Вардар, си замина по неколку недели откако пристигна во Скопје. Неговата официјална изјава е дека не го пронашол проектот кој му бил ветуван. 

Можеби поради еуфоријата што ја донесе туризмот - и желбата на самите жители на Грција да уживаат во одморите - пошироката јавност беше подготвена да ги толерира дневните бројки на новозаразени (во просек помеѓу 2.000 и 3.000 случаи во текот на летото). 

повеќе

Насловот асоцира и на резултатите од изборите, кои, кога ќе излезе оваа колумна, ќе бидат познати, иако најретко споменуван збор во кампањата беше зборот ДЕЦЕНТРАЛИЗАЦИЈА, кој е единствен начин за остварување на сите „големи“ ветувања што ги слушнавме изминативе две недели.

повеќе

Опонентите на академик Блаже Ристовски во Македонија го квалификуваа како националист, во белградскитe кругови  го именуваа како „бугарофил“, а во Бугарија го нарекуваа „Југословен“ и „србокомунист“. А тој си остана ист, исправен пред нападите и секогаш подготвен да им одговори на критичарите.

повеќе