Капитените на екипите ги одбраа најдобрите

Вардар има дури четири ракометари во идеалниот тим од СЕХА лигата!

Капитените на еипите кои учествуваат во СЕХА лигата го одбраа најдобриот тим во регионалното натпреварување, а во него доминираат ракометари на Вардар.

Вардар е актуелен шампион во СЕХА лигата и регуларниот дел го заврши на првото место на табелата со 14 победи и четири порази. Па имаше многу логика во гласањето на капитените за тимот на сезоната.
 
Најдобар голман е Дејан Милосављев, Тимур Дибиров е најдоброто лево крило, Игор Карачиќ е најдобар среден бек, а Данис Криштопанс е најдобриот десен бек. Тоа се четирите вардарови ракометари кои се најдоа во идеалниот тим.
 
Покрај нив, во тимот се лев бек, Петар Џорџиќ од Мешков Брест, десно крило е Златко Хорват од Загреб, Марин Шипиќ од Нексе и пивотот, Павел Хорак од Мешков Брест е најдобар дефанзивец. 
 
МВП наградата за најкорисен играч ја доби Златко Хорват од Загреб. А најдобар тренер Маноло Каденес од Мешков Брест.
 
Целиот тим е составен од играчи кои ќе настапат на завршниот фајнл-фор турнир кој ќе се одржи во Брест на почетокот од април.
 

Тоталното разочарување од сите мејнстрим политички елити, вклучувајќи ги и зелените, континуирано води кон отуѓување на граѓаните, за што доказ е се помасовното бојкотирање на изборните процеси.

повеќе

Помина времето кога политиката беше „шаховска борба“ на политичките актери, која неретко се одвиваше далеку од очите на јавноста и беше доста неразбирлива за обичниот гласач. 

повеќе

Државата треба повеќе да се вклучи во промовирање на младинско претприемништво како економска активност која би помогнала за намалување на невработеноста.

повеќе