Лига на шампиони

Вардар и Еурофарм Работник ги добија противниците за новата сезона во Лигата на шампионите

Актуелниот европски шампион Вардар и дебитантот во Лигата на шампионите Еурофарм Работник ги дознаа противниците за новата сезона во континенталното натпреварување.

Вардар ќе игра во групата А каде што ќе има уште двајца учесници од последниот фајнл фор турнир, Веспрем и Кјелце. Црвено-црните добија силен тим од последниот шешир, екипата на Келн, останатите противници се Мешков Брест, Мотор Запорожје, Монпелје и Порто.
 
Еурофарм Работник е во групата Ц во која главен носител е Савекоф, а останатите противници се Татран Прешов, Кокс, Бидасоа Ирун и Спортинг Лисабон.
 
 
Група А

1. ПСЖ
2. Барселона
3. Фленсбург
4. Алборг
5. ПИК Сегед
6. Загреб
7. Елверум
8. Целје
 
Група Б

1. Вардар
2. Веспрем
3. Кјелце
4. Мешков Брест
5. Мотор Запорожје
6. Монпелје
7. Порто
8. Кил
 
 
Група Ц

1. Савехоф
2. Татран Прешов
3. Кокс
4. Еурофарм Работник
5. Бидасоа Ирун
6. Спортинг Лисабон
 
Група Д

1. Динамо Букурешт
2. Чеховски Медведи
3. Кадетен Шафхаузен
4. Кристијаштад
5. Висла Плоцк
6. ГОГ

За жал во овие тешки времиња некои политичари се занимаваат и со вируски патриотизам: на корона не сме се обратиле мултилингвално.

повеќе

Кога кризата со коронавирусот ќе заврши, светот повеќе нема да биде ист, концептот на неолиберализмот ќе биде редизајниран.

повеќе

Благодарејќи на коронавирусот, граѓаните го видоа вистинското лице на  оваа натприродна организација, наречена државна администрација. Алчна, себична, несолидарна, нечувствителна.

повеќе