Лига на шампиони

Вардар и Еурофарм Работник ги добија противниците за новата сезона во Лигата на шампионите

Актуелниот европски шампион Вардар и дебитантот во Лигата на шампионите Еурофарм Работник ги дознаа противниците за новата сезона во континенталното натпреварување.

Вардар ќе игра во групата А каде што ќе има уште двајца учесници од последниот фајнл фор турнир, Веспрем и Кјелце. Црвено-црните добија силен тим од последниот шешир, екипата на Келн, останатите противници се Мешков Брест, Мотор Запорожје, Монпелје и Порто.
 
Еурофарм Работник е во групата Ц во која главен носител е Савекоф, а останатите противници се Татран Прешов, Кокс, Бидасоа Ирун и Спортинг Лисабон.
 
 
Група А

1. ПСЖ
2. Барселона
3. Фленсбург
4. Алборг
5. ПИК Сегед
6. Загреб
7. Елверум
8. Целје
 
Група Б

1. Вардар
2. Веспрем
3. Кјелце
4. Мешков Брест
5. Мотор Запорожје
6. Монпелје
7. Порто
8. Кил
 
 
Група Ц

1. Савехоф
2. Татран Прешов
3. Кокс
4. Еурофарм Работник
5. Бидасоа Ирун
6. Спортинг Лисабон
 
Група Д

1. Динамо Букурешт
2. Чеховски Медведи
3. Кадетен Шафхаузен
4. Кристијаштад
5. Висла Плоцк
6. ГОГ

Изминатата недела имаше бурен почеток со објавувањето на вториот сет мерки. Се изнаслушавме разно-разни коментари, предлози и видувања кои никако не би можело да се рече дека се засновани на прецизни анализи и предвидувања на надлежните институции во државата, со кои располагаме, НБРСМ и МФ.

повеќе

Наместо да седнат заедничи и оние од власта и оние од опозицијата и да се договорат околу стратегијата за борбата со најголемата опасност, тие мудруваат и кажуваат бајки.

повеќе

За жал во овие тешки времиња некои политичари се занимаваат и со вируски патриотизам: на корона не сме се обратиле мултилингвално.

повеќе